Глава Центру конституційної демократії Університету Індіани: «В Україні як і раніше ніхто не думає про тих, хто програв»

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Глава Центру конституційної демократії Університету Індіани: «В Україні як і раніше ніхто не думає про тих, хто програв» © Василь Артюшенко, ZN.UA
В Україні кожні нові вибори президента - землетрус і еліти досі не розуміють, що зіграти в довгу їм вигідно.

Нові конституції з'являються, коли еліти не консолідовані і кожна з них розуміє, що завтра може програти і зацікавлена в якихось базових правилах гри. Це стимул встановлення обмежувачів для політики і політиків. Сама ідея конституції в тому, що переможець виборів не може робити все, що захоче. А той, хто програв - переходить в опозицію, а не сідає у в'язницю або емігрує з країни. Якщо, звичайно, він не порушив закон під час свого правління. В інтерв'ю для ZN.UA глава Центру конституційної демократії Університету Індіани (США) Девід Вільямс пояснив, чому в Україні досі не навчилися думати про тих, хто програв, що є умінням знаходити баланс.

«Дійсно, складно зрозуміти, чому еліти постійно відтворюють і підтримують систему, яка надлишково винагороджує переможців. Україна в цьому плані дуже цікава для аналізу. Потрапляючи у владу, еліти прагнуть робити все можливе, щоб за всяку ціну там утриматися. Однак військового перевороту в Україні досі не було. Все-таки всередині еліт є відчуття, що завтра вони можуть програти. Ваш інструмент усунення від влади - народний протест. І можновладці розуміють, що завтра можуть бути викинуті зі своїх крісел і опинитися у вигнанні. Однак в Україні, як і раніше ніхто не думає про тих, хто програв. А це вміння знаходити баланс. І якраз парламентська система правління. Чому так відбувається?», - заявив Вільямс.

Можливо, за його словами, саме тут проступає тоталітарне минуле України в складі СРСР. Також частково це може бути пов'язано з тим, що народ не відчуває влади у своїх руках. Експерт пояснив, що в якийсь момент він вибухає, прибирає неугодного, але потім ніяк не контролює нову владу.

«Влада - наркотик. Мало хто може зупинитися. Плюс - великий обсяг влади зосереджений в приватних руках, коли люди користуються неофіційними важелями впливу, але думають, що правила на них не поширюються, оскільки вони не обіймають офіційних посад у владі. В якомусь сенсі це так і є - олігархів не переобирають на виборах. Межа між приватною і публічною владою повинна бути дуже чіткою. Звичайно, вона ніде у світі не є абсолютно чіткою, але, боюся, в Україні вона особливо розмита», - додав Вільямс.

З главою Центру конституційної демократії Університету Індіани поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

Нагадаємо, Девід Уїльямс вважає, що Україні потрібна парламентська система держуправління і нова Конституція. Головною загрозою принципом поділу влади і української демократії він назвав інститут президентства.

За словами експерта, для створення нової Конституції, безумовно, потрібна політична і громадська воля. Вільямс пояснив, куди потрібно докласти зусиль, щоб створити нову Конституцію, яка дозволить збалансувати владу в країні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі