У 2014 році Україна взяла на себе зобов'язання, що премій держслужбовців більш ніж 30% від зарплати не буде (причому і це багато, у Швеції та Німеччині, наприклад, - 10%), і отримати їх можуть лише ті, хто дійсно працює і виконує якісь індикатори. Але премії за 150-500 тисяч при окладах 30-40 тис. грн у нас як і раніше отримують ті, хто прислуговує, часто підписує акти, виконує якісь незаконні, корупційні речі.
Про це в інтерв'ю для DT.UA сказала голова підкомітету з питань держслужби та служби в органах місцевого самоврядування Комітету ВР з питань держбудівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Альона Шкрум. На її думку, тому, хто не прислуговує, нічого не дають, щоб він звільнився.
"Звичайно, це не додає довіри. Закон про держслужбу SIGMA оцінює дуже добре. Але він не виконується. Норма про премії не більше 30% від окладу зупинена. Керівників місцевих адміністрацій та їх заступників вивели з держслужби..., - вважає депутат. - Реформу потрібно було починати з функціонального обстеження та з реформи самого Кабміну і виконавчої влади. Тоді все пішло б набагато простіше".
Детальніше про оцінку реформування влади читайте в матеріалі Алли Котляр "Реформа держуправління: спринтерський забіг не вдався" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".