"Прецедент Мельниченка" допоможе Віталію Кличку відстояти право на участь у президентських перегонах

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Віталій Кличко
У ЦВК при реєстрації Кличка кандидатом в президенти можуть виникнути питання щодо його тривалого перебування за межами України. Сам Віталій Кличко запевняє, що ценз осілості не порушував.

У Центральній виборчій комісії можуть з'явитися підстави для відмови в реєстрації кандидатом у президенти лідера партії "УДАР" Віталія Кличка через можливе порушення політиком цензу осілості. В такому випадку політик зможе звернутися до "прецеденту Мельниченка". Про це в статті для DT.UA пише оглядач Сергій Рахманін.

Як відомо, у переліку вимог до кандидата в президенти, який міститься у Конституції є пункт про проживання в Україні протягом десяти останніх перед днем виборів років.

Лідер "УДАРу" навесні 2013 року, беручи участь у відомому шоу Hard Talk на каналі BBC, заявив, що живе в Україні останні шість років. Кількома секундами пізніше він додав, що "жив у Німеччині майже 13 років". Віднявши від 2013 (поточний рік) 6 (можливий термін проживання Кличко в Україні), отримаємо 2007-й. Якщо ж слідувати приписам Конституції, учасник майбутнього президентського забігу повинен проживати в Україні, як мінімум, з 2005-го.

ТАКОЖ: Кличко поскаржився на бажання влади зняти його з президентських виборів

Коли DT.UA звернувся до політика з проханням прокоментувати дану ситуацію, Віталій Кличко відповів: "Я проживаю в Україні з часу проголошення незалежності нашої держави. Мої перебування за кордоном були пов'язані з проведенням боїв і підготовкою до них. А з часу моєї активної політичної діяльності - це і багато відряджень для зустрічей з провідними іноземними політиками і громадськими діячами".

Політик також запевнив, що для підтвердження цензу осілості надасть Центрвиборчкому "необхідні документи, визначені чинним законодавством".

У разі, якщо Центрвиборчком відкине доводи Віталія Кличка, який раніше публічно який визнавав, що має вид на проживання в Німеччині і платить там податки, політик може спертися на відоме рішення Європейського суду "Мельниченко проти України".

Нагадаємо, в 2002-му ЦВК відмовив ініціатору "касетного скандалу" Микола Мельниченко в реєстрації кандидатом у народні депутати, оскільки претендент порушив конституційний припис про обов'язкове п'ятирічного проживання на території України. Через два роки, Європейський суд з прав людини визнав права кандидата Мельниченко порушеними. Підстава - протиріччя ст. 3 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав і основних свобод людини (ратифікована Україною у 1997 р.). Дана стаття містить зобов'язання "проводити вільні вибори з розумною періодичністю шляхом таємного голосування в умовах, які забезпечують вільне вираження думки народу у виборі законодавчого органу".

Таким чином, суд своїм рішенням визнав законність цензу осілості, зазначивши, що держави мають право встановлювати обмеження для бажаючих бути обраними.

Суд зазначив: "враховуючи національне законодавство і практику, Суд встановив, що вимога проживання в Україні не було абсолютним, і що національна влада, надаючи дозвіл або відмовляючи у реєстрації певному кандидату, була зобов'язана враховувати його конкретну ситуацію".

Суд нагадав, що, згідно з Міжнародним пактом про громадянські і політичні права (учасником якого є Україна), "особи, які мають право бути обраними, не повинні позбавлятися його з-за нерозумних або дискримінаційних вимог, таких, як освіта, проживання або походження...".

Суд послався на висновок Інституту держави і права України від 10 червня 1998 р., згідно з яким "при наявності в особи паспорта громадянина України і відомості в ньому про прописку протягом останніх п'яти років, як факту реєстрації постійного місця проживання, вважається, що це особа проживала в Україні протягом останніх п'яти років...".

Висновок: якщо у кандидата є паспорт громадянина України, де є відмітка про реєстрацію постійного місця проживання, він має право бути обраним. Якщо йому відмовляють, це - "нерозумна обмеження", що порушує Конвенцію про захист прав і основних свобод людини.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Сергія Рахманіна "Вокзал для двох". !zn

Читайте також:

Кличко хоче надіслати Тимошенко лікуватися за кордон

Кличко сподівається на чесні президентські вибори-2015 після асоціацію з ЄС

Кличко хоче єдиного кандидата від опозиції на президентських виборах вже у першому турі

Кличко повідомив, що відповідально розглядає можливість балотуватися в президенти

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі