Понад 10 правозахисних організацій вимагають від Офісу президента України, Ради національної безпеки та оборони та Міністерства закордонних справ обмежити дипломатичні та економічні зв’язки Києва з офіційним Мінськом у зв’язку з черговою хвилею обшуків та арештів правозахисників і журналістів у Білорусі, а також через небезпечний розвиток політики Алєксандра Лукашенка щодо окупованих територій Криму і Донбасу. Текст звернення опублікував Центр прав людини ZMINA.
Що саме вимагають:
- припинити дипломатичні відносини з представниками нелегітимного та антидемократичного режиму Алєксандра Лукашенка;
- заборонити будь-яку економічну співпрацю з білоруськими державними підприємствами, які фактично контролюються оточенням Лукашенка;
- запровадити жорсткі економічні санкції проти всіх функціонерів режиму Лукашенка та афілійованих з ними бізнес-структур;
- припинити співпрацю з правоохоронними та безпековими структурами режиму Лукашенка та заборонити видавання громадян Білорусі на запит офіційного Мінська;
- терміново провести засідання РНБО щодо ризиків, пов’язаних із процесами поглиблення співпраці режиму Лукашенка з Російською Федерацією і фактичного втягування Білорусі в гібридну війну РФ проти України;
- звернутися до урядів демократичних країн із пропозицією солідарних дій проти знищення громадянського суспільства Білорусі режимом Лукашенка.
Звернення підписали організації: "Восток SOS", правозахисний центр "Поступ", Освітній дім прав людини – Чернігів, громадська організація "МАРТ", Асоціація УМДПЛ, Free Belarus Center, Центр прав людини ZMINA, Дім вільної Росії, громадська приймальня Української Гельсінської спілки з прав людини у м. Рівне, ГО "Центр громадської журналістики "МОСТ", ХОФ "Громадська Альтернатива".
Репресії проти "незгодних" з Лукашенком
Чергова хвиля репресій торкнулася активістів провідних правозахисних організацій – правозахисного центру “Вясна” та Білоруської асоціації журналістів.
Обшуки йдуть також в офісах громадської організації “Імена”, руху “За свободу”, Центру правової трансформації Lawtrand, Білоруського Гельсінського комітету, Асоціації білорусів світу “Батьківщина”, організації “Гендерні перспективи”, Офісу європейської експертизи й комунікацій.
Також обшуки відбулися вдома у білоруських правозахисників Олеся Біляцького, Валентина Стефановича, Володимира Лабковича, Андрія Палуди, Сергія Сиса, Ольги Смолянко, Сергія та Тамари Мацкевичів, Олега Мацкевича, Миколи Шараха, Кирила Кофанова, Ігоря Казмерчака, Альони Лаптьонок.
Наразі відомо про затримання Валентина Стефановича, Володимира Лабковича, Андрія Палуди та Сергія Сиса. В Орші силовики затримали й повезли в невідомому напрямку редактора місцевого порталу Orsha.eu Ігоря Казмерчака. У Гродні після проведеного обшуку зник місцевий правозахисник Віктор Сазонов. В Мозирі не виходить на зв’язок керівник місцевої філії Правозахисного центру “Вясна” Володимир Целепун.
Правозахисники, які документували порушення силовиків під час придушення мирних протестів 2020–2021 років та допомагали жертвам репресій, обвинувачуються режимом Лукашенка в організації масових заворушень.
Протягом року після початку мирних протестів у Білорусі майже 40 тисяч людей були незаконно затримані та зазнали катувань, понад 4 тисячі протестувальників, журналістів та правозахисників зазнали кримінального переслідування. Заблоковано роботу провідних незалежних медіа, правозахисних організацій та опозиційних політичних партій. 23 травня спецслужби Білорусі примусово посадили в Мінську літак, щоб арештувати ексредактора опозиційного каналу NEXTA Романа Протасевича.
"Такого масштабу політичних репресій не бачила жодна країна Східної Європи та колишнього СРСР після падіння “залізної завіси”. На сьогодні політв’язнями в Білорусі визнано понад 500 осіб, не менш ніж 1500 перебувають у в’язницях і ще тисячі людей – під слідством за політично вмотивованими звинуваченнями", – зазначається у заяві, опублікованій центром ZMINA.
Нещодавно Лукашенко увійшов до списку "ворогів свободи преси", складеного міжнародною неурядовою організацією "Репортери без кордонів". Там підкреслюють, що Лукашенко жорстоко придушує будь-яке "вільне поширення інформації", а також обмежує роботу іноземних ЗМІ.
Чому Лукашенко став небезпечним для України
Репресії проти "незгодних" відбуваються на тлі заяв посадовців режиму Лукашенка про відновлення авіасполучення з окупованим Кримом та налагодження співпраці з окупаційними адміністраціями ОРДЛО. На думку правозахисників, це вказує на остаточну зміну політичного курсу режиму Лукашенка: керована ним Білорусь стає союзником Російської Федерації у війні проти України та всього цивілізованого світу
Правозахисники підкреслили, що заручившись політичною та фінансовою підтримкою Російської Федерації, лукашенківський режим обрав курс на повний розрив зв’язків із цивілізованим світом, на демонстративне ігнорування всіх своїх зобов’язань у сфері прав людини та прагне повністю знищити білоруське громадянське суспільство.