Вперше прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан увійшов разом з президентом Білорусі Алєксандром Лукашенком та президентом Росії Владімиром Путіним до нового списку «ворогів свободи преси», який підготувала міжнародна неурядова організація "Репортери без кордонів" (RSF). Про це повідомляє DW.
Орбан разом з правлячою партія "Фідес" поступово взяли під контроль національні ЗМІ. RSF наголосили, що після закриття низки видань матеріали з критикою уряду і розслідування тепер публікуються лише в обмеженому обсязі і в невеликих онлайн-ЗМІ.
Аналітики «Репортерів без меж» також додали, що проурядові засоби масової інформації Угорщини неодноразово оприлюднювали "чорні списки" небажаних для влади журналістів.
Всього в списку зазначено 37 глав держав і урядів, які, на думку цієї організації, найжорсткіше чинять тиск на журналістів в своїх країнах.
Як зазначає глава відділення "Репортерів без кордонів" в Німеччині Крістіан Мір, нові фігуранти з'явилися в усіх регіонах світу. Мір наголосив, що їхні методи репресій різні, але служать одній меті - за всяку ціну запобігти критичному висвітленню подій.
Він додав, що від цього (репресивних заходів – ред.) страждають як журналісти, які, тим не менш, мужньо продовжують розслідування, так і населення, яке, таким чином, позбавляється доступу до незалежної інформації, такої важливої, особливо в період глобальної пандемії.
RSF підкреслило, що Путін і Лукашенко потрапляли до списку «ворогів свободи преси» протягом близько 20 років.
«З моменту вступу Володимира Путіна на посаду президента РФ, "щонайменше 37 репортерів було вбито за свою роботу, і майже жоден з цих злочинів не було розкрито", - відзначають автори дослідження.
Як пише RSF , після протестів на підтримку опозиціонера Олексія Навального і за кілька місяців до виборів до російської Державної думи, запланованих на 19 вересня, ситуація для незалежних співробітників ЗМІ в Росії значно погіршилася. Упродовж останніх місяців декілька новинних порталів, які піддають критиці російську владу, були змушенні призупинити роботу або боротися за фінансове виживання.
Аналізуючи, ситуацію з пресою в Білорусі, RSF зазначає, що Алєксандр Лукашенко жорстоко придушує будь-яке "вільне поширення інформації".
«Від серпня минулого року, коли розпочалися протести проти його правління затримано більше 500 журналістів, деякі з них зазнали жорстокого поводження у в'язниці, а 25 працівників білоруських ЗМІ досі залишаються під вартою», - пишуть RSF.
Співробітники "Репортерів без кордонів" підкреслюють, що в Білорусі у працівників іноземних ЗМІ практично немає можливості легально працювати. Вони також зазначають, що Лукашенко викликав "міжнародне обурення", коли "спрямував пасажирський літак до Мінська і змусив його зробити посадку", аби заарештувати блогера-дисидента Романа Протасевича.
До списку "ворогів свободи преси" увійшли також такі політики: вперше глава адміністрації Гонконгу Керрі Лам, голова КНР Сі Цзіньпін, сирійський лідер Башар Асад, саудівський принц-наступник Мухаммед бін Салман, президент Бразилії Жаір Болсонару.
Звіт «Репортерів без меж» публікується з 2001 року та має нерегулярну періодичність. До цього часу він виходив 2 листопада 2016 року.
Нагадаємо, 2 липня самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко заявив, що доручив прикордонникам "повністю перекрити" кордон з Україною через нібито контрабанди зброї. У США вважають, що таким чином він хоче відвернути увагу від репресій, спрямованих проти громадян Білорусі.
Однак, наступного дня, 3 липня, ДПСУ заявляє, що на пропускних пунктах на кордоні з Білоруссю не спостерігається ніяких ознак перекриття кордону з боку Білорусі.
В понеділок, 5 липня, глава Міністерства закордонних справ України Дмитро Кулеба під час форуму "Україна 30. Міжнародна політика"зазначив, що заяви білоруського диктатора Олександра Лукашенка про постачання зброї з України і закриття білорусько-українського кордону не відповідають дійсності.