Президент Петро Порошенко в черговий раз заявив про необхідність відмови бойовиків від проведення незаконних виборів у Донбасі. Сьогоднішня заява прозвучала під час зустрічі з представником ОБСЄ в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації в Донбасі Мартіном Зайдиком, повідомила прес-служба глави держави.
Порошенко відзначив необхідність відмови бойовиків від проведення незаконних виборів на Донбасі і закликав негайно почати в рамках підгрупи з політичних питань обговорення модальності проведення місцевих виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей у відповідності з українським законодавством і з дотриманням стандартів ОБСЄ".
"Ми повинні провести вибори виключно так, як про це йдеться в Мінських домовленостях, - згідно з українським законодавством і грунтуючись на принципах БДІПЛ, з участю іноземних спостерігачів, які будуть гарантувати дотримання стандартів ОБСЄ. Вибори повинні бути вільними і чесними", - підкреслив президент.
Крім того, при обговоренні діяльності підгрупи з соціально-економічних питань президент України запевнив у готовності української сторони реалізовувати попередньо погоджені проекти з відновлення зруйнованої інфраструктури Донбасу, необхідною умовою чого має стати неухильне дотримання бойовиками режиму припинення вогню.
У липні президент Петро Порошенко заявляв, що проведення бойовиками "місцевих виборів" буде порушенням Мінських домовленостей.
"Якщо ці заяви будуть схвалені Російською Федерацією, то ми, на жаль, отримаємо дуже небезпечні і неприємні прецеденти", - наголосив Порошенко.
Закон про місцеві вибори, прийнятий 14 липня, передбачає проведення місцевих виборів 25 жовтня на всій території України, крім Донбасу і Криму. Разом з тим Порошенко заявляв про підготовку закону про вибори в окупованому Донбасі.
Всупереч цьому,бойовики "ЛНР" вирішили "призначити" місцеві вибори на 1 листопада, а "ДНР" - 18 жовтня. Згідно з аргументами бойовиків, проведення виборів в ці дні, навпаки, є виконанням Мінських угод "в односторонньому порядку". У той же час, Мінські угоди передбачають проведення виборів за українським законодавством, у присутності міжнародних спостерігачів, визнаних ОБСЄ.
Раніше лідери сепаратистів висували свої вимоги щодо проведення місцевих виборів, які вони вважали такими, що узгоджуються з Мінськими угодами. Зокрема, вони вимагали від України і ОБСЄ піти на умови, при яких у місцевих виборах на окупованих територіях не брали б участь проукраїнські політичні партії.
Також один з представників бойовиків Денис Пушилін вже заявив, що "ДНР" відмовляється визнавати закон про місцеві вибори, прийнятий Верховною Радою і підписаний президентом Петром Порошенком.
Як писав Сергій Рахманін у статті Конституляція? у "Дзеркалі", Захід намагається змусити Київ провести вибори в окупованому Донбасі. Європа, а з недавніх пір і Сполучені Штати, не бачать в осяжному майбутньому іншого виходу із ситуації, ніж той, який запропоновано Мінськими угодами. У конституційній децентралізації вони бачать шлях локалізації, замороження конфлікту, що дозволить на деякий час звільнитися від головного болю з приводу України, впевнений автор.