Швидка реінтеграція окупованого Донбасу виглядає все більш примарною, варіант військової перемоги може обернутися непередбачуваними соціальними наслідками з величезною ціною втрат і руйнувань і з ризиком повноцінної війни з Росією, а варіант відсікання, навіть якщо він комусь подобається, навряд чи можливий з точки зору міжнародної легітимності.
Про це пише в своїй статті для DT.UA екс-директор Національного інституту стратегічних досліджень при президенті Андрій Єрмолаєв.
На його думку, в сухому залишку рішенням проблеми Донбасу може стати неоголошений "заморожений" конфлікт.
"Вважаю, що коли на середину 2016-го і в дипломатичному, і у військовому плані стане очевидно, що ми таки входимо в цей сценарій, тоді був би сенс планувати "Мінськ-3", на який можна готувати відповідні переговірні позиції, пов'язані з "заморожуванням". Середина року - бо від України очікують якоїсь відповіді. Ми говоримо одне, робимо друге, а який результат - взагалі ніхто не розуміє", - пише Єрмолаєв.
Він вважає, що в такому випадку необхідні будуть раціональні рішення, які відкриють новий горизонт можливостей:
"Перше. "Замороженість" має бути чітко протаймована. На мій погляд, тут ніяких 30 років бути не повинно. Треба говорити про якийсь чіткий, актуальний час - два-три роки.
Друге. Деескалація конфлікту і максимально можлива розрядка воєнної напруги, зменшення збройних сил та техніки по обидва боки. А також деінтернаціоналізація: негромадяни України мають залишити зону конфлікту. І насамперед - підрозділи регулярної армії та спецслужб РФ. До цього може бути прив'язане й питання міжнародних санкцій, зокрема їх зміст, жорсткість та тривалість.
Третє. Допуск до кордону військової місії ОБСЄ, участь ОБСЄ у патрулюванні кордону.
Четверте. Жорстко обумовлений режим торгівлі та дотримання соціальних зобов'язань.
П'яте. Пропускний режим, що гарантує дотримання громадянських прав громадян України, без тяганини та приниження.
Шосте і найважливіше - погоджена дата і зміст плебісцитів про статус регіону у складі України не пізніше 2020 р".
"Країні необхідний перепочинок. Повернення до мирного життя. Умиротворення - як основа для майбутнього примирення. А для цього потрібен час. І водночас цей період буде тим часом, який дасть змогу визначитися більшій частині населення Донбасу, і тоді через механізми плебісциту стане можливою й реінтеграція", - йдеться в статті.
Нагадаємо, на думку Єрмолаєва, пострадянський український проект реалізовувався за моделлю "трофейної країни", де трофеєм були не тільки економічні активи і ресурси, але і населення, територія, символи і історична спадщина.
Повну статтю Андрія Єрмолаєва "Країні потрібен перепочинок" читайте у свіжому випуску тижневика "Дзеркало тижня. Україна".