Покарання РФ за злочини в Україні може дати інструменти для суду над режимом Асада – Atlantic Council

Поділитися
Покарання РФ за злочини в Україні може дати інструменти для суду над режимом Асада – Atlantic Council © news-front.info
Російський командир, відповідальний за звірства в Україні, можливо, вчинив ті самі злочини в Сирії.

Не так давно країни Ліги арабських держав закликали притягнути сирійського лідера Башара Асада до відповідальності за атаки його режиму із застосуванням хімічної зброї. Однак сьогодні ці слова виглядають порожніми, оскільки у травні Асада тепло прийняли назад до Ліги арабських держав, пише Atlantic Council.

Цей останній крок у нормалізації відносин з Асадом зустріли протестами на півночі Сирії та почуттям огиди та гніву серед сирійців, які втекли з країни від злочинів режиму Асада. У багатьох залишилися питання про те, чи постануть колись Асад та його режим перед судом.

Існує низка інструментів для притягнення його до відповідальності, і деякі способи можуть розширюватись.

Суди універсальної юрисдикції

Одним із небагатьох інструментів, які застосовуються зараз до Сирії, є універсальна юрисдикція, що дозволяє національним судам розглядати справи про злочини, скоєні за межами їхніх кордонів, виходячи з того, що злочин настільки серйозний, що загрожує всій міжнародній спільноті. Багато країн дозволяють розглядати справи лише в тому випадку, якщо підозрюваний перебуває в межах їхніх кордонів, тому кількість справ щодо Сирії була обмежена. Багато з цих справ були присвячені звинуваченням у тероризмі, і лише деякі з них були спрямовані проти конкретних злочинців, пов'язаних із режимом Асада.

У ході нормалізації ситуації Асад та вище керівництво його режиму можуть дедалі частіше виїжджати за межі Сирії та регіону. Будь-яка країна, яка бажає підтримати вимоги сирійців щодо притягнення до відповідальності, має забезпечити наявність законів та ресурсів для арешту, розслідування та судового переслідування будь-якого підозрюваного військового злочинця, який опинився на її території.

Більшість злочинців, швидше за все, уникатимуть поїздок до країн Західної Європи, які виступають проти нормалізації відносин з Асадом та відомі тим, що порушують справи в межах універсальної юрисдикції - наприклад, Німеччина та Франція. Однак закони про універсальну юрисдикцію поширюються і за межі Західної Європи – на Східну Європу, Азію, Південну Америку, Африку і навіть деякі країни Близького Сходу. Хоча більшість із цих країн рідко чи навіть ніколи не використовували свої закони про універсальну юрисдикцію, узгоджена адвокація громадянського суспільства в Сирії та відповідній країні у поєднанні з підтримкою чи ресурсами країн, які мають велику практику розгляду справ під універсальною юрисдикцією, може допомогти змінити ситуацію.

Якщо злочинці опинилися в країнах, які не можуть судити їх у рамках універсальної юрисдикції, країни також можуть наслідувати приклад Бельгії, яка домагається судового переслідування колишнього диктатора Чада Хіссена Хабре за воєнні злочини, злочини проти людяності та катування. Це може включати видачу ордерів на арешт відповідно до законів про універсальну юрисдикцію, наступні запити про екстрадицію, якщо винних буде знайдено, та порушення справ у Міжнародному суді чи інших міжнародних трибуналах, щоб зрештою забезпечити судовий розгляд.

Судові процеси над вищим керівництвом у національних судах

Хоча для проведення судових процесів у рамках універсальної юрисдикції зазвичай потрібна присутність злочинця, деякі країни цивільного права допускають проведення деяких судових процесів заочно за наявності достатніх гарантій захисту прав обвинуваченого на справедливий судовий розгляд. Наприклад, у Франції можна проводити заочні судові процеси, якщо жертва є громадянином цієї країни. Французька влада використовує ці закони, щоб судити трьох архітекторів апарату затримання та тортур режиму Асада - Алі Мамлука, Джаміля Хассана та Абдель Салама Махмуда - за їхню ймовірну роль у довільному затриманні, тортурах та вбивстві батька та сина, які мали подвійне громадянство Франції. Цей судовий процес не призведе до тюремного ув'язнення обвинувачених, якщо вони будуть визнані винними, принаймні нині. Однак він стане потужним елементом для сирійських жертв і адвокатів, щоб подати докази проти тих, хто несе відповідальність за розробку та замовлення звірств у Сирії.

Щоб допомогти усунути прогалину в правосудді для Сирії, країни, які мають право проводити заочні судові процеси, повинні вивчити можливості та заповнити стратегічні прогалини в просторі відповідальності в Сирії. Наприклад, це може містити справи проти високопоставлених злочинців, які можуть з меншою ймовірністю приїхати до країн з універсальною юрисдикцією, але чиї справи можуть мати велике символічне значення для жертв.

Розширення судових процесів щодо універсальної юрисдикції для України

У той час як у Сирії процеси універсальної юрисдикції йдуть повільно, багато країн прагнуть порушити справи універсальної юрисдикції для України. Минулого року Німеччина, Канада та інші країни розпочали структурні розслідування, щоб почати створення справ універсальної юрисдикції проти російських злочинців. Ці країни мають активно розслідувати зв'язки між конфліктами в Україні та Сирії, щоб гарантувати, що будь-які майбутні судові процеси, пов'язані з Україною, також включатимуть відповідні зв'язки із Сирією. Наприклад, російський командир, відповідальний за звірства в Україні, можливо, вчинив ті самі злочини в Сирії. Посадовці, відповідальні за використання іранських безпілотників для сприяння скоєнню звірств в Україні, могли робити те саме в Сирії. Або сирійські солдати, завербовані в Україні, могли чинити злочини в Сирії.

Якщо затриманий злочинець підозрюється у скоєнні злочинів як в Україні, так і в Сирії, то в рамках судового процесу з універсальної юрисдикції мають розглядатися обидва склади злочинів.

Забезпечення відшкодування збитків сирійським жертвам

Одним з елементів правосуддя, окрім судових процесів, що встановлюють юридичну відповідальність за злочини, є відшкодування збитків жертвам, що допомагає їм відновитися та наново побудувати своє життя. Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну минулого року країни охоче вивчають правові можливості для арешту російських активів та використання отриманих коштів для забезпечення відшкодування збитків та відновлення України. Рада Європи створила реєстр збитків для України як перший крок до забезпечення компенсації українським жертвам. Якщо країни не хочуть підтримувати виборче правосуддя, їм слід вивчити можливість застосування цих правових інструментів для забезпечення того, щоб сирійські жертви також отримали компенсацію за завдану їм шкоду.

Нормалізація позицій Сирії забезпечить особам, пов'язаним із режимом Асада, дедалі ширший доступ до світових фінансових ринків. Ці злочинці можуть спробувати придбати нерухомість за кордоном або розмістити свої гроші у іноземних банках. Це, у свою чергу, розширить юридичні можливості для вилучення активів та їх перенаправлення як відшкодування збитків сирійським жертвам.

Країни також можуть фінансувати відшкодування збитків сирійським жертвам, використовуючи існуючі фонди, отримані в результаті порушень у Сирії - наприклад, судове рішення на 778 мільйонів доларів проти французької промислової компанії Lafarge за порушення в Сирії, або доходи від порушення санкцій, або активи дядька Башара Асада Ріфаата Асада, які Франція конфіскувала після визнання його винним у корупції.

Справи у Міжнародному кримінальному суді

Міжнародний кримінальний суд (МКС) не розслідує злочини, скоєні в Сирії, оскільки Сирія не є державою-членом МКС і оскільки Росія та Китай наклали вето на передачу справи до МКС Радою Безпеки ООН. Проте Сирія не повністю виходить із-під юрисдикції МКС. Використовуючи прецедент, створений для М'янми у 2019 році, прокурор МКС Карім Хан може почати розслідування злочинів, скоєних у Сирії, які призвели до примусової депортації до Йорданії, держави-члена МКС.

МКС є особливо важливим механізмом підзвітності, який необхідно використовувати для Сирії. Розслідування МКС послужить сигналом для Асада, оскільки цей суд може видавати ордери на арешт та судити чинних глав держав. Національні суди не мають таких повноважень відповідно до міжнародного права. Таким чином, поки Асад перебуває при владі, МКС – практично єдиний спосіб домогтися його арешту та наступного суду. А сучасна ера відповідальності має відносно високий успіх у забезпеченні того, щоб глави держав або великих збройних сил, щодо яких видано ордери на арешт або пред'явлено звинувачення, понесли відповідальність.

Хан неодноразово отримував прохання розпочати розслідування щодо Сирії, але досі не зробив цього. Передача справи Сирії однією з держав-членів МКС значно підвищить можливість проведення розслідування. Минулого року десятки країн мотивували передачу справи України в МКС і повинні розглянути можливість зробити те саме щодо Сирії.

Справи у Міжнародному суді ООН

Міжнародний суд ООН (МС) також може забезпечити відповідальність керівництва Сирії, розглянувши справу проти держави (на відміну МКС, що розглядає справи проти окремих злочинців). Нідерланди та Канада готуються порушити першу справу в МС проти Сирії за порушення Конвенції проти катувань.

Країни можуть порушити в МС й інші справи проти Сирії, наприклад, за порушення Конвенції про хімічну зброю. З того часу, як Сирія долучилася до конвенції у вересні 2013 року - через місяць після проведення атаки із застосуванням газу зарин під Дамаском, в результаті якої, за повідомленнями, загинули 1300 людей, - режим Асада звинувачують у сотнях атак із застосуванням хімічної зброї. Будь-яка держава-член Конвенції з хімічної зброї, яка бажає підтримати притягнення до відповідальності, може подати позов проти Сирії до Міжнародного суду ООН.

Нормалізація відносин країн із керівництвом Сирії відбувається тому, що держави не змогли використати існуючі інструменти, щоб притягнути Асада та його режим до відповідальності. Але ці інструменти ще доступні, і деякі можливості для їх використання можуть розширюватися. Правосуддя за жахи, пережиті мільйонами сирійців, давно назріло і потребує узгоджених зусиль країн.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі