Від початку зимової сесії ПАРЄ "завалили" оскарженнями повноважень національних делегацій. Окрім протесту щодо повноважень росіян, депутати поставили під сумнів повноваження делегацій восьми держав за процедурними підставами, переважно – формальними.
Секретаріат Асамблеї запланував голосування з цих питань на четвер, оскільки не міг опрацювати таку кількість оскаржень раніше.
Однак росіяни заявили, що не планують залишатися у Страсбургу до завершення сесії 31 січня. Через це голова делегації попросив ПАРЄ перепланувати роботу так, щоб усі важливі питання було вирішено, поки вони є на місці.
"На жаль в середу велика частина нашої делегації поїде. Щоби розгляд питання про повноваження не був заполітизований, я прошу провести їх розгляд не в четвер, а раніше", - заявив він.
В практиці ПАРЄ досі не було подібних перепланувань, і її новообраний президент Хендрік Дамс оголосив, що "зробити це практично нереально", але був зобов'язаний поставити питання на голосування.
"Однак, як виявилося, більшість членів Асамблеї була готова змінити плани щоби підлаштуватися під літаки росіян. За це рішення проголосувало 92 депутати, проти – 68", - йдеться у матеріалі.
Через це змінилися також інші питання порядку денного. Зокрема, ухвалення нової санкційної процедури за грубі порушення принципів Ради Європи перенесли з вівторка на середу.
Нагадаємо, зимова сесія Парламентської асамблеї Ради Європи у Страсбурзі розпочалася в понеділок, 27 січня. І триватиме до 31 січня.
16 січня Верховна Рада підтримала поновлення участі української делегації в ПАРЄ. Україна відмовилася від участі в осінній сесії Асамблеї через зняття з Росії санкцій.
У 2014 році російську делегацію позбавили права голосу в ПАРЄ за анексію українського Криму й агресію в Донбасі. У відповідь делегація РФ відмовилася брати участь у сесіях Асамблеї і сплачувати внески.
Однак 25 червня 2019 року ПАРЄ зняла санкції з делегації Росії без будь-яких додаткових умов. Наступного дня асамблея відновила права російської делегації у повному обсязі. При цьому РФ не виконала жодної умови для повернення до організації: не деокупувала Крим і Донбас, не звільнила всіх українських політв'язнів.
Українська та грузинська делегації оскаржили рішення про повернення РФ до ПАРЄ. В Асамблеї створили групу з протидії РФ (Україна, Грузія, Литва, Латвія й Естонія).
Докладніше про проблеми ПАРЄ після відновлення статусу РФ читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Яка Рада, така й порада".