В Україні вже розроблено новий закон про політичні партії, який передбачає удосконалення механізму контролю за їх фінансовою діяльністю. Про це глава Національного агентства щодо запобігання корупції Олександр Новіков розповів в інтерв'ю редакторці відділу політики ZN.UA Інні Ведерніковій.
За його словами, НАЗК вже зараз почало більш ефективно перевіряти політичні партії.
«Наприклад, ми зупинили фінансування двох парламентських партій. Тому що було подано недостовірні документи, коли фінансувала партію людина, якої немає в Україні. Також ми фіксуємо моменти, коли партії фінансують особи, які не мають легальних доходів», - сказав Новіков.
Він упевнений, що такі перевірки дисциплінують партії.
«Понад те, Антикорупційна стратегія передбачає, що партії мають фінансуватися тільки фізичними особами. У результаті ми знатимемо, чиїм коштом фінансується партія та чиї інтереси представляє. Зараз у суспільства немає можливості це побачити. Ми вже запустили реєстр звітності політичних партій у тестову експлуатацію. Усі звіти за 2021 рік подаватимуться лише до цього реєстру», - розповів Новіков, додавши, що це дозволить НАЗК побачити прізвище кожної особи, що перерахувала гроші партії, а також суму.
У довгостроковій перспективі це забезпечить перехід партій від кишенькових проєктів ФПГ до реальних об’єднань, які представляють виборців.
Чому після удару Конституційного суду і «повернення» повноважень Національному агентству по запобіганню корупції (НАЗК) чиновникам легше приховати доходи і заплатити штраф, ніж показати активи? Чи потрібно відкривати порядки декларування працівників спецслужб? Хто заблокував можливість моніторингу способу життя суддів? Чому депутати не повертають відповідальність суддів за завідомо неправосудні рішення? Хто в парламенті прийняв викривачів за «стукачів»? Як зламати політичну корупцію і допомогти партіям піти з-під впливу олігархів?
Про це та багато іншого читайте в другій частині інтерв'ю Інни Ведернікової з главою НАЗК Олександром Новіковим. Перша частина інтерв'ю з Олександром Новіковим тут.