Члени парламентської фракції "Опозиційного блоку" направили звернення до Вселенського патріарха Варфоломія з закликом відхилити прохання офіційного Києва про визнання автокефалії Української православної помісної церкви. В "Опоблоці" назвали ініціативу президента України Петра Порошенка підготовкою до виборів.
"Ми з обуренням сприйняли спробу з боку нинішньої влади та президента України у черговий раз втрутитися у справи церкви, узурпувати право церкви та православної громади на вирішення своєї долі. Остання ініціатива влади щодо створення єдиної помісної церкви напередодні президентських виборів - це не турбота про церкву, а спроби вирішити свої політичні завдання і політичне втручання у життя мільйонів православних християн в Україні", - сказано у зверненні, опублікованому на офіційному сайті партії в четвер, 19 квітня.
В "Опоблоці" висловили впевненість, що проголошення автокефалії загостренням протистояння в українському суспільстві на релігійному грунті.
У четвер, 19 квітня, Верховна Рада схвалила звернення до патріарха Варфоломія про надання томосу про автокефалію православної церкви в Україні. Відмовилися підтримати звернення тільки колишні "регіонали" з фракції "Опоблок" та групи "Відродження".
17 квітня президент Петро Порошенко заявив про намір звернутися до архієпископа Константинополя, вселенського патріарха Варфоломія з закликом видати томос про єдину помісну Православну церкву в Україні.
Як свідчать дані опитування Соціологічної групи "Рейтинг", у липні 2017 року, більше третини (37%) українців підтримують створення єдиної помісної церкви, 18% - проти цієї ініціативи, 23% заявили, що їм або байдуже це питання, ще 23% не визначилися з відповіддю. Дві третини (65%) тих, хто підтримує ідею об'єднання, висловилися за створення єдиної помісної Церкви на базі УПЦ КП, 16% - за об'єднання на базі УГКЦ, 7% - УПЦ МП.
У червні 2016 року Верховна Рада звернулася до вселенського патріарха Варфоломія з проханням про надання автокефалії Православній церкві в Україні. Рада просить патріарха визнати недійсним томос 1686 року про перепідпорядкування Київської митрополії Москві, оскільки він був прийнятий з порушенням священних канонів Православної церкви.