Президент Франції Франсуа Олланд має намір особисто зателефонувати з лідерами країн "Нормандської четвірки" для того, щоб на вищому рівні обговорити можливість проведення зустрічі в Берліні, повідомив представник уряду Франції Стефан Ле Фоль вдень у середу, 12 жовтня.
За його словами, необхідність телефонної розмови продиктована тим, "щоб спробувати просунутися в пошуку політичного вирішення" ситуації у Донбасі.
Ле Фоль уточнив, сьогодні ввечері Олланд зв'яжеться з президентом РФ Володимиром Путіним і канцлером Німеччини Ангелою Меркель, при цьому не виключений тристоронній формат розмови.
Розмова з президентом України Петром Порошенком запланована на завтра - четвер, 13 жовтня.
Раніше DT.UA повідомляло, що досягнута попередня домовленість про зустріч лідерів нормандської четвірки. За інформацією дипломатичних джерел, саміт став можливий через наполегливе прохання канцлера Німеччини Ангели Меркель. Президенти Франції Франсуа Олланд, України Петро Порошенко і Росії Володимир Путін дали попередню згоду. Зустріч може пройти в Берліні.
За даними дипломатів, 10 жовтня відбулися консультації експертів-юристів, уповноважених главами чотирьох країн. Темою обговорення стали два питання: в першу чергу закон про вибори на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, а також закон про особливий статус Донбасу. Завданням експертів була чергова спроба зведення двох основних концепцій цих законів воєдино.
14 жовтня в Мінську на рівні радників глав чотирьох держав обговорення цих питань буде продовжено. Україну представлятиме заступник глави адміністрації президента Костянтин Єлісєєв, Росію - помічник президента РФ Владислав Сурков.
Як писав раніше у DT.UA Сергій Рахманін у статті "Крайній рік", Росія відобразила свій погляд на вибори в ОРДЛО у "дорожній карті", яка подається як спільний продукт Москви, Донецька і Луганська. Під час останніх мінських переговорів Києву в черговий раз запропонували підписати цей документ, на якому Москва вперто наполягає.
За його словами, російська "дорожня карта" виглядає як акт про капітуляцію України. Як пише Рахманін, за російською версією, вибори в ОРДЛО мають відбутися на мажоритарній основі. Особа, яка не проживала в "днр" і "лнр" останній рік, не має права висувати свою кандидатуру. Повноваження обраних органів не можуть бути достроково припинені протягом 4 років. Виборчкоми на виборах сформують місцеві. Києву "дозволять" делегувати в комісії по одному представникові, але без права обіймати посади голови або секретаря. Неблагонадійні, з погляду місцевої "влади", українські ЗМІ не можуть бути допущені до висвітлення кампанії. Забезпечення безпеки, а також "захист прав і свобод" запропоновано покласти на місцеві "суди, органи прокуратури і народної міліції". "Закон про особливий статус" з дня проведення виборів функціонує "у повному обсязі", після проведення виборів - "на постійній основі".
У той же час представник України в гуманітарній підгрупі Тристоронньої контактної групи на переговорах у Мінську Ірина Геращенко підкреслила, що Україна відстоює дещо іншу позицію: спочатку безпека (включно з виведенням з території України іноземного озброєння і техніки); гуманітарний блок (звільнення всіх незаконно утримуваних без всякого шантажу амністіями, яка повинна вступити в силу лише з політичним блоком); відновлення контролю Києва над кордоном з РФ з присутністю СММ ОБСЄ, тільки потім політичний блок (вибори за українськими законами і з міжнародним наглядом).