США очікують, що Україна продемонструє прогрес у реформуванні СБУ, а незалежність НАБУ буде збережена. Позицію Вашингтона озвучила заступник державного секретаря США Вікторія Нуланд на конференції YES Brainstorming у Києві в п'ятницю, 10 вересня.
«Ми очікуємо від Верховної Ради продовження поступу щодо законодавства про Національне антикорупційне бюро і захисту його незалежності, а також остаточних кроків з реформування Служби безпеки», - заявила дипломат.
За її словами, політика в сфері боротьби з корупцією та реформа спецслужб стосуються «здоров'я, сили і чистоти України й уряду, що служить своїм громадянам». І Вашингтон не припинить нагадувати Київу про ці речі, тому що Сполучені Штати хочуть бачити докази того, що Україна йде обраним шляхом.
«Деякий значний прогрес було досягнуто. І ми просто хочемо бачити, що Україна дотримується курсу», - резюмувала Нуланд.
Відзначимо, що президент Володимир Зеленський взяв на себе відповідальність за реформу СБУ, збереження незалежності директора НАБУ і прозоре обрання нового голови САП, підписавши спільну з Джо Байденом заяву за підсумками переговорів в Білому домі.
25 січня офіційно почався конкурсний відбір на посаду керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Назар Холодницький який очолював САП з 2015 по 2020 рік, звільнився за власним бажанням за кілька місяців до закінчення термін повноважень. Звільненню передував конфлікт голови САП з генпрокуроркою Іриною Венедіктовою.
Керівник САП по суті є головною особою в системі антикорупційних органів — від нього залежить доля кожного провадження, відкритого Національним антикорупційним бюро. У зв’язку з цим, антикорупційна прокуратура має унікальні гарантії незалежності. Детальніше про те, що ж буде у фіналі відбору керівника САП читайте в статті Олександра Лємєнова «Глава САП буде новий, але ризиків не поменшало».
Детальніше про реформу СБУ - в матеріалі представника Центру протидії корупції Олени Щербан "Половинчасті зміни: як Рада реформує СБУ".