Не всі в НАТО вірять у готовність Росії до дипломатичної деескалації – NYT

Поділитися
Не всі в НАТО вірять у готовність Росії до дипломатичної деескалації – NYT © Офіційний сайт НАТО
У виданні пояснили, навіщо РФ, напевно, хоче виграти час.

У п'ятницю, 7 січня, міністри закордонних справ країн НАТО провели віртуальну зустріч, щоб підготувати відповіді на продовження нарощування військових сил РФ поблизу України. При цьому багато членів Альянсу скептично ставляться до майбутніх переговорів з РФ щодо деескалації ситуації, вважаючи, що країна-агресор просто хоче виграти час, пише The New York Times.

Після зустрічі генсекретар НАТО Єнс Столтенберг попередив, що пов'язаний із можливим вторгненням РФ в Україну «ризик реальний». При цьому він стверджував, що Північноатлантичний Альянс був єдиним у своєму прагненні мирної дипломатії.

За словами Столтенберга, якщо дипломатія все ж таки зазнає невдачі, НАТО готове продовжувати підтримувати цілісність і незалежність України як «політично, так і практично», створюючи при цьому «значні наслідки», які «мають високу ціну для Росії».

При цьому Столтенберг, як раніше президент США Джо Байден, наполягав, що Сполучені Штати не укладатимуть жодних угод із Росією та її президентом Владіміром Путіним за спиною України чи її європейських союзників.

У виданні зазначили, що п'ятнична онлайн-зустріч міністрів закордонних справ стала початком можливого тижня для європейської безпеки. Вона наступила за значними зусиллями щодо формування згуртованої відповіді Заходу на нарощування військового потенціалу РФ поблизу України та її радикальні та нереалістичні вимоги щодо створення російської зони впливу, вільної від втручання НАТО та західних країн.

Зустріч була шансом підтвердити угоду союзників про те, як реагувати на різні дії Росії, і, що важливо, можливістю для держсекретаря США Ентоні Блінкена проконсультуватися з союзниками та поінформувати їх про позицію Сполучених Штатів перед двосторонніми американсько-російськими переговорами. Останні мають відбутися у Женеві.

Женевські переговори на рівні заступників міністрів закордонних справ відбудуться 10 січня, коли НАТО зустрінеться у Брюсселі з міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою.

Після цього, у середу 11 січня, у Брюсселі відбудеться засідання Ради Росія-НАТО, а у четвер у Відні відбудуться переговори в ОБСЄ, групі з 57 країн, включаючи Україну та Росію. Водночас головнокомандувачі Північноатлантичного Альянсу зберуться віртуально «для обговорення питань, що мають стратегічне значення для Альянсу».

Як пише The New York Times, цей шквал переговорів є спробою забезпечити дипломатичну деескалацію створеної Росією ситуації навколо України у поєднанні з зусиллями щодо координації серйозних санкцій проти РФ, якщо Путін ухвалить рішення щодо подальшого військового вторгнення. Крім того, це є спроба вивчити військові наслідки для самого НАТО.

За словами дипломатів, Сполучені Штати наполегливо та ефективно працювали над тим, щоб об'єднати НАТО та Європейський Союз у єдиний фронт проти можливих дій Росії щодо України. Для Північноатлантичного Альянсу, який не запроваджує економічні санкції, імовірною відповіддю буде посилення стримування у країнах-союзниках, що межують із Росією, і подальша підтримка захисту України — саме цього, за словами Путіна, він не хоче.

Але, як зазначили у виданні, ніхто не вдає, що знає про задуми Путіна і чи не відвернуть його нові протести в Казахстані, і чи зроблять дії в Україні менш ймовірними.

Чиновники НАТО заявляють, що хочуть зосередити увагу на діях РФ в Україні та біля неї, а не відволікатися на масштабніші дебати про структуру європейської безпеки. Вони розглядають цей тиждень переговорів як діалог, а не як переговори, щоб побачити, чи мають сенс переговори по суті з питань, що викликають стурбованість обох сторін, але тільки в тому випадку, якщо Росія знизить ескалацію навколо України.

Ентоні Блінкен пізніше сказав, що росіяни «хочуть залучити нас до дебатів про НАТО, а не зосередитися на обговорюваному питанні, яким є їхня агресія щодо України».

Чиновники НАТО кажуть, що багато держав-членів не надто оптимістичні щодо дипломатичної деескалації і вважають, що Росія, можливо, просто хоче виграти час, щоб мати можливість сказати своїм громадянам про небажання Заходу говорити. Таким чином, РФ хоче знайти привід, щоб піти.

З 30 членів НАТО лише двоє, США та Канада, не є європейськими, наголосив Єнс Столтенберг. Отже, за його словами, діалог із Росією не буде питанням лише Сполучених Штатів. Генсек НАТО заявив, що також інформує близьких партнерів, таких як Фінляндія та Швеція, у яких розпочалися нові дебати щодо вступу до НАТО у світлі останніх загроз Путіна застосувати військову силу.

За словами Столтенберга, щойно завершиться зустріч у середу з Росією, він проінформує лідерів Європейського Союзу та їхніх міністрів оборони про переговори, як це мають намір зробити і американці.

Нагадаємо, 7 січня генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг провів переговори з президентом Фінляндії Саулі Нііністе і прем'єр-міністром Швеції Магдаленою Андерссон. Сторони закликали Росію до деескалації.

Як повідомлялося раніше, на засіданні Ради НАТО-Росія 12 січня сторони обговорять низку питань європейської безпеки, зокрема ситуацію в Україні.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі