НАТО ще не прийняло остаточного рішення про участь України, так само як і інших країн-партнерів Альянсу, в саміті НАТО, який має відбутися 14 червня в Брюсселі. Про це ZN.UA повідомило джерело в штаб-квартирі НАТО. За його словами, розв'язання питання щодо формату саміту відбудеться в кінці травня.
Наш співрозмовник висловив здивування інформацією, що з'явилася в Україні, про те, що на проведеному в середу засіданні Північноатлантичної ради на рівні послів було прийнято рішення не запрошувати нашу країну на саміт Альянсу. За його словами, на засіданні ПАР посли країн-членів НАТО попередньо узгодили формат майбутнього саміту, який скоріше, за все відбудеться без участі партнерів. Питання України окремо не розглядалося.
Джерело ZN.UA також звернуло увагу на те, що саміт планувався як міні-зустріч лідерів країн-членів Альянсу, які повинні були познайомитися з президентом США Джо Байденом. При цьому спочатку планувалося, що саміт відбудеться без участі країн-партнерів, оскільки він буде сфокусований на обговоренні внутрішніх питань - прийняття стратегії розвитку НАТО на десятирічний період, а також обговоренні практичного наповнення політики партнерства. Про порядок саміту українська сторона була проінформована заздалегідь.
Співрозмовник ZN.UA також заявив, що у нього немає інформації, що на саміті НАТО заплановано обговорення анонсованої президентом Польщі Анджеєм Дудою «дорожньої карти» для України щодо виконання нею кроків щодо вступу в Альянс.
За інформацією ZN.UA, 17-20 травня в Брюсселі перебуватиме з візитом віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина. Заплановані її переговори з представниками Єврокомісії та НАТО. Очікується, що під час зустрічей у штаб-квартирі НАТО Стефанишина підніме, в тому числі й питання участі президента України в саміті Альянсу.
Нагадаємо, що в останні місяці Офіс президента і МЗС стали активно підіймали питання надання Україні Плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ). 1 грудня 2020 року міністр оборони Андрій Таран заявив, що Україна сподівається отримати ПДЧ на саміті Альянсу.
Як раніше писало ZN.UA, на Банковій прагнуть, щоб лідери держав, ґрунтуючись на декларації Бухарестського саміту НАТО, дали доручення міністрам закордонних справ країн-членів організації почати процес з надання Україні ПДЧ. При цьому в Києві розраховують, що це питання буде вирішене або на саміті НАТО в Брюсселі 14 червня, або на саміті, який можливо відбудеться цієї осені.
Детальніше про те, як Київ хоче домогтися від НАТО виконання рішення Бухарестського саміту та чи вдасться Україні отримати хоча б План дій щодо членства, читайте в статті Володимира Кравченка "Обіцяного тринадцять (?) років чекають".