На 16 вакансій членів Вищої кваліфікаційної комісії суддів подали заявки 250 кандидатів, повідомив юрист, голова правління Фундації DEJURE Михайло Жернаков.
«Це більше, ніж 15 людей на місце. Я такого конкурсу на суддівські посади не пам'ятаю. Для порівняння - і до Верховного суду, і Вищого антикорупційного суду було десь біля 9», - зазначив він.
Водночас Жернаков повідомив, що серед кандидатів є чимало авторитетних суддів, адвокатів, науковців і інших юристів-практиків. Однак така кількість претендентів створить шалене навантаження і на Конкурсну комісію з добору членів ВККС, і на всіх тих, хто аналізує кандидатів і слідкує за процесом.
«Але це й дуже високий шанс, що в фінал потраплять дійсно достойні 32 фіналісти. А вже з них Вища рада правосуддя має вибрати 16 членів ВККС. Це ще одна причина чому конкурс до ВРП, який зараз триває, має завершитися з найкращим результатом», - підкреслив юрист.
Зауважимо, що Вища кваліфікаційна комісія суддів та Вища рада правосуддя найближчим часом мають набрати близько 3000 суддів, або ж майже половину всього суддівського корпусу в Україні, що визначить як виглядатиме правосуддя України наступні років 30.
Рік тому Верховна Рада ухвалила закон про відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів з пропозиціями президента. Водночас при ухваленні закону в цілому, депутати дослухалися до рекомендацій Венеціанської комісії та проголосували за правку №453. Згідно з нею, перший склад конкурсної комісії з набору ВККС починає свою роботу лише за умови призначення в неї чотирьох членів. З них двоє мають бути запропоновані міжнародними та іноземними організаціями.
У свою чергу до Вищої ради правосуддя, більшість членів якої склали із себе повноваження 22 лютого, для відновлення роботи потрібно обрати ще щонайменше 9, а загалом 16 членів.
Як просувається судова реформа у ситуації війни? Які люди претендують на ключові ролі у системі? Як триває процес формування нового складу Вищої ради правосуддя — ключового для судової системи органу? Про це читайте в тексті Михайла Жернакова та Саміри Аббасової «Судова реформа. З якими ризиками йде процес формування ВРП».