Можна набагато дешевше і точніше: відомий соціолог розкритикував «опитування» Зеленського

Поділитися
Можна набагато дешевше і точніше: відомий соціолог розкритикував «опитування» Зеленського
Володимир Паніотто засумнівався в коректності запланованого ОП опитування і запідозрив його в маніпулятивного.

Авторитетний український соціолог, директор Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), професор Києво-Могилянської академії Володимир Паніотто розкритикував запропоновану президентом Володимиром Зеленським ідею проведення «всеукраїнського опитування» в день місцевих виборів.

Експерт піддав сумніву коректність і ефективність подібних «опитувань», а також висловив побоювання, що вони стануть інструментом маніпуляцій українським суспільством.

«Сильно сумніваюся в правильності опитувань, що плануються, майже напевно вони будуть маніпулятивними. Чому? По-перше, досі невідома методологія опитувань, тому немає часу обговорювати її в експертному середовищі. По-друге, в законі про референдум, який готувався ретельно і не раз обговорювалося, залишився незмінним головний інструмент маніпуляції - свобода при формулюванні питань. Думаю, що те ж саме буде і при проведенні нинішніх опитувань», - написав Володимир Паніотто на своїй сторінці в Facebook.

Він також констатував, що проведення президентського «опитування» обійдеться як мінімум у 2-4 млн доларів, але при цьому воно не буде репрезентативним.

«Якщо це не референдум, а суцільні консультативні опитування для підготовки рішень, то їх проведення дуже неефективне.  Перший тур президентських виборів в 2019 обійшовся приблизно в 45 млн доларів. Думаю, що додавання до виборів опитувань збільшить суму мінімум на 5-10%, тобто на 2-4 млн доларів», - зазначив соціолог.

За словами Паніотто, він готовий провести опитування «в 100 разів дешевше» і з похибкою результатів не більше 3%.

«По-перше, дані нашого опитування будуть репрезентативні для населення України в цілому, а дані консультативного опитування тільки для 50-60% більш активного населення, яке прийде голосувати. По-друге, ми використовуємо перевірену технологію, досвідчених інтерв'юерів і методи контролю», - пояснив професор.

Володимир Паніотто зазначив, що опитування в день виборів проводити можна: якщо їх коректно організувати, то на результати волевиявлення вони не вплинуть.

13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з’явилося відеозвернення президента Зеленського до українців, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування», яке е фактично стане першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.

Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Прийнятий за часів Януковича Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі на розгляді у парламенті.

Згодом в Офісі президент пояснили: пропозицію буде реалізовано у формі опитування, намети волонтерів будуть встановлені не на території виборчих дільниць, а біля них. До того ж, участь в «опитуванні» буде добровільною. І на відміну від законного референдуму, у цього опитування «не буде прямих юридичних наслідків».

Джерела ZN.UA на Банковій розповіли, що для проведення опитування планується надрукувати п'ять мільйонів бюлетенів. Питання щодо статусу Криму та Донбасу, імовірно, не ставитимуться, а теми будуть орієнтовані на молодь як на електоральне ядро «Слуги народу». А перший заступник голови ВР Руслан Стефанчук припустив, що деякі з них згодом можуть стати питаннями всеукраїнського референдуму.

У Комітеті виборців України зазначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому. У Центрвиборкомі наголосили на тому, що займаються виключно організацією місцевих виборів і у підготовці «загальнонаціонального опитування» участі не беруть.

На початку вересня 2020 року голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко з товаришами вніс до парламенту законопроект, що пропонує наділити Центральну виборчу комісію новими повноваженнями - проводити опитування громадської думки на виборах. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте в статті Тетяни Силіної «Питання до опитування» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Місцеві вибори 2020
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі