В Україні 25 жовтня проведуть «демо-версію» всеукраїнського референдуму – Зеленський

Відео
Поділитися
В Україні 25 жовтня проведуть «демо-версію» всеукраїнського референдуму – Зеленський © Ракурс
Минулого місяця голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко з товаришами вніс до парламенту законопроект, що пропонує наділити ЦВК повноваженнями проводити опитування громадської думки на виборах.

В Україні у неділю, 25 жовтня, паралельно з місцевими виборами відбудеться «всенародне опитування», яке фактично стане першим кроком до проведення загальнонаціонального референдуму, повідомив президент Володимир Зеленський.

Ролик гаранта транслювала низка українських телеканалів, він також вже з’явився в YouTube.

У своєму зверненні до українців Зеленський нагадав, що законопроєкт про проведення всеукраїнського референдуму зараз перебуває на розгляді у Верховній Раді. Втім, на думку гаранта, на його ухвалення можна і не чекати.

«Наразі парламент готується закріпити цей важливий механізм (народовладдя – ред.) на законодавчому рівні. Та погодьтесь: право на власну думку для українського народу – священне. Йому не потрібне благословення  від політиків», - заявив він.

За словами президента, 25 жовтня на виборчих дільницях українцям поставлять п’ять важливих запитань, що стосуються тем, які «обговорюють на вулиці, на кухні та в інтернеті», про які «сперечаються з друзями, батьками або таксистами».

Які саме питання винесуть на всенародне опитування, президент не уточнив, пообіцявши оприлюднити цю інформацію пізніше. Так само невідомо, хто саме проводитиме опитування виборців, оброблятиме результати, та чиїм коштом фінансуватиметься захід.

Незрозумілі й законодавчі засади президентської ініціативи – у 2018 році Конституційний суд України визнав неконституційним закон «Про всеукраїнський референдум», ухвалений за часів Януковича. Втім, у партії влади не полишають спроб домогтися дозволу для ЦВК проводити опитування громадської думки під час виборів.

Що про проведення референдумів каже Конституція України:

Стаття 69. Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії.

Стаття 70. Право голосу на виборах і референдумах мають громадяни України, які досягли на день їх проведення вісімнадцяти років. Не мають права голосу громадяни, яких визнано судом недієздатними.

Стаття 72. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою або президентом України (щодо змін Конституції). Проголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як трьох мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і не менш як по сто тисяч підписів у кожній області.

Стаття 73. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України. Стаття 74. Референдум не допускається щодо законопроектів з питань податків, бюджету та амністії.

Стаття 92. Виключно законами України визначається організація і порядок проведення виборів і референдумів. Статті 138, 143. Організація та проведення місцевих референдумів покладені на органи самоврядування територіальних громад і АР Крим (півострів перебуває під російською окупацією - ред.).

Стаття 151. Конституційний суд за зверненням президента або щонайменше 45 народних депутатів надає висновки про конституційність питань, які пропонуються для винесення на всеукраїнський референдум за народною ініціативою.

Президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» Верховна Рада прийняла в першому читанні 18 червня. У проєкті закону йдеться про те, що на всеукраїнський референдум можуть виноситися чотири питання. Також в документі прописано, що не можна виносити на всеукраїнський референдум.

У 2018 році Конституційний суд України визнав невідповідним Основному закону прийнятий за часів Віктора Януковича закон «Про всеукраїнський референдум» від 6 листопада 2012 року.

На початку вересня 2020 року голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко з товаришами вніс у парламент законопроєкт, який пропонує наділити Центральну виборчу комісію новими повноваженнями – проводити опитування громадської думки під час виборів. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте у статті Тетяни Силіної «Запитання до опитування» для читачів ZN.UA.

Поділитися
Дивіться спецтему: Місцеві вибори 2020
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі