Анонсоване президентом Володимиром Зеленським «всенародне опитування», яке проводитиметься разом із місцевими виборами 25 жовтня, не матиме юридичних наслідків, заявили в Офісі президента.
«Наголошуємо, що опитування, яке пропонується провести 25 жовтня, на відміну від референдуму, як це визначено для референдуму Конституцією, не матиме прямих юридичних наслідків», - йдеться у повідомленні.
Необхідність проведення опитування без чіткого законодавчого підґрунтя, з незрозумілим переліком питань і таємним спонсором заходу на Банковій пояснили тим, що «не тільки референдуми можуть використовуватися як засіб безпосереднього впливу громадян на зміст державної політики».
«Опитування – інший інструмент. У кожного інструменту є свій сенс і юридичне значення. Запропоноване президентом загальнонаціональне опитування дасть можливість кожному громадянину висловитися про те, що справді важливо для нашого суспільства, щоб на рівні всієї держави можна було засвідчити суспільну думку без її корегування різними ангажованими «експертами» та політиками (…). Тобто держава ставить прямі запитання суспільству та отримує прямі відповіді без посередників», - додали в ОП.
На Банковій переконані, що саме так і має працювати «істинна демократія». Втім, без дотримання вимог законодавства будь-яка влада швидко перетворюється на диктатуру, а воля народу – на анархію та хаос.
«Зміст політики у державі має визначати народ (…) Саме для цього в парламенті опрацьовується пакет законів про народовладдя, і ключовий з них – про всеукраїнський референдум – уже на шляху до ухвалення депутатами», – додали у Зеленського.
В Офісі президента похизувалися «запитаннями, ніхто й ніколи не хотів ставити напряму своїм співгромадянам у нашій країні». Втім, знову не назвали їх. З джерел ЗМІ на Банковій відомо, що питання щодо статусу Криму та Донбасу не ставитимуться, теми будуть орієнтовані на молодь як на електоральне ядро «Слуги народу».
13 жовтня в етері низки українських телеканалів і в YouTube з’явилося відеозвернення президента Зеленського до українців, в якому він анонсував проведення 25 жовтня «загальнонаціонального опитування», яке е фактично стане першим кроком до проведення всеукраїнського референдуму.
Чинного закону про референдум в Україні зараз немає. Прийнятий за часів Януковича Конституційний суд визнав таким, що не відповідає Основному закону. А президентський законопроєкт «Про народовладдя через всеукраїнський референдум» досі на розгляді у парламенті.
У Комітеті виборців України зазначили, що процедура проведення всенародного опитування в день голосування не передбачена Виборчим кодексом і грубо суперечить йому.
Ще одна ініціатива «Слуги народу» – законопроєкт про наділення Центральної виборчої комісії правом проводити опитування громадської думки під час виборів, також досі перебуває в Раді. Чим небезпечна ця пропозиція, читайте у статті Тетяни Силіної «Запитання до опитування» для читачів ZN.UA.