Де-факто заявлене Росією перекриття зон судноплавства у міжнародних водах Чорного та Азовського морів є морською блокадою. А морські блокади мають бути санкціоновані лише Радою Безпеки ООН, сказав колишній заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов у коментарі ZN.UA.
Морська блокада є актом агресії відповідно до пункту 5 статті 3 Резолюції 3314 Генеральної Асамблеї ООН від 1974 року.
“Міністерство закордонних справ України має направити звернення до Міжнародного трибуналу ООН з морського права про створення спеціального арбітражу стосовно порушення статті 87 Конвенції з морського права в частині порушення свободи судноплавства”, - наголошує Мамедов.
Він зазначив, що зважаючи на той факт, що відомі особи, котрі несуть відповідальність за впровадження морської блокади щодо України, це політичне та військове керівництво Росії, Україна може ініціювати процес у Міжнародному кримінальному суді за фактом здійснення акту агресії.
“Для цього Україні слід доєднатися до Римського статуту Міжнародного кримінального суду, адже тільки за цієї умови Офіс прокурора МКС прийме звернення України щодо акту агресії. Власне, морської блокади для цього можна було і не чекати; адже агресія проти України є актом, котрий триває без перерви з 2014 року, і це є твердою підставою для звернення до Міжнародного кримінального суду”, - попереджає Мамедов.
Крім того, другий абзац статті 19 Конвенції про режим проток Босфор та Дарданелли (Конвенція Монтрьо) становить, що судна країн, котрі воюють, не можуть користуватися протоками за рішенням Туреччини.
“Також стаття 21 Конвенції зазначає, що якщо Туреччина вважає, що вона стоїть перед загрозою війни, вона може заборонити прохід протоками для військових кораблів будь-якої країни, і зокрема Росії. Той факт, що Україна й Росія є сторонами, що воюють, підтверджено Резолюціями Генеральної Асамблеї ООН та Офісом прокурора Міжнародного кримінального суду. Збройний конфлікт між Росією та Україною становить загрозу безпеці Туреччини. Отже, Міністерству закордонних справ України слід запропонувати Туреччині заборонити прохід суден Російської Федерації протоками Середземного моря”, - підкреслив ексзаступник генпрокурора України.
10 місяців тому, у квітні 2021 року джерела ZN.UA розповідали, що президент РФ Владімір Путін провів нараду, де обговорювалося, як економічними коштами добити Україну. Вирішили піти двома шляхами. Один із цих шляхів — "Північний потік-2", який уже добудували, але ще не сертифікували в ЄС. Друге — встановлення економічної блокади українських портів, що має посилити економічну та соціально-політичну ситуацію в українській частині Азово-Чорноморського басейну. (Нагадаємо, у цих районах України сильні проросійські настрої.)
Докладніше про те, до чого може призвести прагнення Кремля закрити Чорне та Азовське моря, читайте у статті Володимира Кравченка " Не війною, то блокадою?".