Підпис під зверненням поставили керівники 31 міжнародної організації, повідомляє "Центр інформації про права людини".
Автори листа висловили впевненість, що прийняті в березні законодавчі норми порушують автономію громадянського суспільства на вибір теми своєї роботи, обмежуючи можливості людей вільно працювати на організації, що займаються висвітленням і протидією корупції, порівняно з іншими організаціями.
Міжнародні правозахисники зазначили, що метою подібних ініціатив є залякування громадянського суспільства і дискредитація громадських організацій.
Порошенко нагадали, що підписавши в березні минулого року резолюцію Ради ООН з прав людини щодо правозахисників, Україна взяла на себе зобов'язання "заохочувати і стимулювати участь громадськості, а також сприяти прозорості, підзвітності та ефективному управлінню для запобігання корупції та боротьби з нею з участю посадових осіб".
"Той факт, що голосування за внесення поправок в закон було поспішним, без консультацій з громадянським суспільством, особливо правозахисними організаціями, а також поспішне підписання закону викликає сумніви щодо справжньої мети цього законодавства. Це законодавство створює атмосферу підозри до громадянського суспільства, і це відбувається в країні, яка повинна цінувати внесок громадянського суспільства у розвиток держави", – наголосили автори звернення.
Копії листа були надіслані також до Верховної Ради, офісів прем'єр-міністра Володимира Гройсмана і міністра закордонних справ Павла Клімкіна, комісара Ради Європи з прав людини ПАРЄ, ООН, Європарламенту, представництва ЄС в Україні, єврокомісару Йоганнесу Гану і до різних міністерств і парламментських комітетів.
Нагадаємо, 27 березня, президент України Петро Порошенко підписав закон, що звільняє військовослужбовців рядового та молодшого керівного складу від подачі е-декларацій, яким також водитися обов'язкове декларування для представників антикорупційних громадських організацій.
В той же час, під час зустрічі з громадськими активістами президент ініціював створення спільної робочої групи за участю членів громадських організацій, народних депутатів і представників Адміністрації президента з метою розробки узгоджених змін до цього закону в частині, що стосується обов'язку заповнювати електронні декларації представниками громадських організацій, провідних боротьбу з корупцією.
23 березня Верховна Рада внесла зміни в ст. 3 закону "Про запобігання корупції". Президентський законопроект підтримали 268 народних депутатів. Спочатку законопроект був направлений на звільнення солдатів і молодших офіцерів від подачі е-декларацій. Однак в ході розгляду в другому читанні до законопроекту було внесено суттєві правки.
Зокрема, закон зобов'язує подавати е-декларації представників антикорупційних організацій. Зміни антикорупційного законодавства жорстко розкритикували офіційні представники США, ЄС, посли країн "Великої сімки" та міжнародні організації.
Детальніше про скандальні поправки до закону "Про запобігання корупції" читайте в статті Валентини Самар "Полювання на мисливців" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".