Місцеві вибори в Україні: онлайн

Поділитися
Місцеві вибори в Україні: онлайн
Як проголосувати за новою системою та з чим іти на ділянку, щоб не заразитися коронавірусом.

В Україні в неділю, 25 жовтня, проходять місцеві вибори - українці вибирають депутатів міських, сільських і селищних рад, а також сільських, селищних і міських голів у всіх 24 областях.

Виборчі дільниці відкриються о 8:00 і працюватимуть до 20:00 без перерви.

Вперше вибори відбуватимуться відповідно до нового Виборчого кодексу - за пропорційною системою з відкритими списками. Це означає, що тепер можна буде підтримати не лише партію, а й конкретного кандидата.

Скільки буде бюлетенів і як заповнити?

На виборчих дільницях українці отримають декілька бюлетенів: для голосування за кандидатів у депутати обласної та районної рад. Взяти їх потрібно у двох членів виборчої комісії.

Крім того, бюлетені будуть різного кольору :

  • блакитний - для виборів депутатів Верховної ради АР Крим, облради;
  • світло-зелений колір - для виборів депутатів райради;
  • світло-жовтий колір - для виборів депутатів міськради;
  • світло-сірий колір - для виборів депутатів районної ради;
  • кремовий колір - для виборів депутатів сільської, селищної ради;
  • світло-рожевий колір - для виборів мера, сільського та селищного голови.

У них, крім стандартних назви партії (зліва) і віконця для галочки (по центру), буде трафарет, подібний до трафарету індексу на поштових конвертах (праворуч).

Зліва також буде вказано і прізвище кандидата, який не бере участі в персоналізованому голосуванні, оскільки точно пройде в раду, якщо політсила подолає прохідний бар'єр.

У правій частині бюлетеня - від 5 до 12 імен кандидатів від тієї чи іншої партії.

Якщо виборець підтримує весь список партії, достатньо поставити галочку або плюс навпроти її назви. Якщо конкретного кандидата - окрім цього потрібно буде вказати ще і його номер у списку.

Номер має бути чітким і розбірливим, навіть якщо «потрапити» в лінії трафарету не вдалося. Тільки в цьому випадку бюлетень зарахують. В однозначному номері (від 1 до 9) можливі два варіанти напису: і 09, і 9, наприклад. Якщо ж вказати номер кандидата, але не поставити галочку або плюс навпроти назви партії, голос не зарахують!

Якщо в бюлетень вкралася помилка, можна переголосувати, написавши заяву на ім'я члена виборчої комісії, який видавав бюлетень, і отримати новий. Але отримати третій бюлетень вже не вдасться.

Система відкритих списків діятиме в містах з населенням понад 10 тисяч осіб, в інших залишається звична система - достатньо вибрати тільки партію, без номера кандидата.

Як підготуватися до голосування?

Вибори в Україні проходять в умовах пандемії коронавірусу, тому, ідучи на виборчу дільницю, потрібно ретельно підготуватися, щоб голосування було швидким і безпечним. Що потрібно зробити:

- До походу на ділянку бажано вивчити списки кандидатів і визначитися зі своїм вибором, щоб якомога менше часу перебувати в кабінці. ZN.UA зібрало повний список кандидатів в мери Києва, а також список партій і основних кандидатів в Київраду.

Про політичні розклади в районних центрах можна дізнатися з нашого спецпроєкту « Країна по поличках ».

- Крім паспорта, потрібно взяти із собою маску, антисептик і ручку. Перед входом до дільниці потрібно обробити руки антисептиком і надіти маску так, щоб вона закривала рот і ніс. А також виміряти температуру на вході.

На дільниці потрібно дотримуватися безпечної дистанції 1,5 метра. Після виходу з дільниці руки варто знову обробити антисептиком. Дітей і тварин краще залишити вдома.

- Проголосувати можуть і українці, які перебувають на самоізоляції - вони голосуватимуть за місцем проживання. Для цього потрібно було до 20:00 п'ятниці, 23 жовтня, подати заяву і прикласти до неї довідку з медустанови про стан здоров'я (перебування на самоізоляції).

У день голосування до будинку виборця приїде спеціальна мобільна бригада ЦВК. Необхідно самостійно, не передаючи в руки членам виборчої комісії, показати документ, що підтверджує особу та громадянство України, отримати і заповнити бюлетень.

Хворі на коронавірус, які лікуються у лікарні, зможуть проголосувати на виборчій дільниці за місцем лікування.

Чого не можна робити на виборчій дільниці?

  1. Заходити в кабінку для голосування удвох, утрьох або компанією - там має перебувати лише один виборець. Виняток - виборець з інвалідністю, який, за згодою члена комісії, може увійти із супроводжуючим.
  2. Користуватися «допомогою залу» при заповненні бюлетеня, опусканні його у виборчу урну (виняток - виборець з інвалідністю).
  3. Фотографуватися і знімати відео в кабінці для голосування.
  4. Передавати свій бюлетень, брати бюлетень в іншої особи (крім члена комісії).
  5. Рвати і знищувати бюлетень, виносити його з дільниці.
  6. Агітувати за будь-якого кандидата або партію - за день до виборів і в день голосування в Україні оголошується день тиші.

Повідомити про порушення виборчого законодавства можна на гарячу лінію поліції 102.

Поділитися
Дивіться спецтему: Місцеві вибори 2020
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі