Кабінет міністрів України ініціює додаткові виплати COVID-компенсацій підприємцям за рахунок місцевих бюджетів, в Правлінні Асоціації міст України таку ініціативу не підтримують. Про це свідчить відповідне Звернення до Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, опубліковане в середу, 24 березня.
"Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та в спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Відповідно до статті 140 Конституції України місцеве самоврядування – це право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення", - йдеться в тексті звернення.
В АМУ переконані, що питання подолання наслідків ковіду є національним. Однак, незважаючи на це, місцеве самоврядування не стоїть осторонь.
"Станом на кінець травня 2020 року, обсяг видатків з місцевих бюджетів на подолання наслідків епідемії перевищував видатки з державного бюджету майже втричі. Фінансування заходів з боротьби з COVID-19 переважно здійснювалося з місцевих бюджетів. Лише у вересні 2020 року придбання товарів та послуг для боротьби з COVID-19 здійснювалося з місцевих та державного бюджету порівну. У 2021 році бюджети територіальних громад продовжують забезпечувати під час карантинних обмежень перевезення пасажирів комунальним транспортом, який зараз несе шалені збитки, а вони компенсуються з місцевих бюджетів; здійснювати значні витрати на охорону здоров’я, доплати медикам", - зазначають в Асоціації міст України.
При цьому державне підприємство НАК «Нафтогаз України» арештовує рахунки комунальних підприємств теплопостачання, вилучаючи в них останні кошти, та ставить під загрозу надання послуг з теплопостачання населенню.
В АМУ нагадали, що місцеве самоврядування в міру своїх можливостей вже більше року надає значну підтримку і суб’єктам малого бізнесу.
"Загальний обсяг підтримки суб’єктів господарювання за рахунок місцевих бюджетів лише у зв’язку із запровадженням податкових пільг з місцевих податків та зборів склав у 2020 році близько 5 млрд гривень, а у 2021 році вже реалізовані заходи звільнили платників єдиного податку від сплати єдиного податку на суму майже 300 млн гривень. Внаслідок цих дій місцеві бюджети несуть надзвичайно великі збитки, які не можуть не відображатися на інших важливих сферах життєдіяльності громад", - зазначають в Асоціації.
Асоціація міст України вважає, що відповідна Ініціатива не може бути підтримана органами місцевого самоврядування з таких підстав:
- вирішення питання державного значення – боротьба з наслідками коронавірусу, політично перекладається на плечі місцевого самоврядування, яке має вирішувати питання місцевого значення;
- європейський та світовий досвід показує, що допомога бізнесу під час коронакризи здійснюється з державного бюджету, адже це питання нацбезпеки;
- кожна територіальна громада має різну фінансову спроможність. Більш ніж 70% бюджетів територіальних громад є дотаційними, а це, в першу чергу, територіальні громади з чисельністю до 20 тис. осіб. Тобто не всі бюджети територіальних громад здатні забезпечити такі доплати;
- запропонований механізм порушить соціальну справедливість, адже підприємці, в першу чергу на сільських територіях та в малих містах, не отримають такі доплати через фінансову неспроможність місцевих бюджетів;
- бюджети територіальних громад на 2021 рік вже сформовані, і виділення таких доплат призведе до скорочення видатків на освіту, охорону здоров’я, соціальні послуги, компенсації пільг громадянам з перевезень та зв’язку замість держави.
В АМУ звернулися з проханням забезпечити належну підтримку підприємців та найманих осіб, які понесли збитки у зв’язку із поширенням COVID-19, з державного бюджету.
Нагадаємо, 23 березня в Офісі Президента України відбулося підготовче засідання президії Конгресу місцевих і регіональних влад, на якому обговорювалася виплата допомоги бізнесу і людям, які можуть зазнати збитків внаслідок посилення карантинних обмежень через поширення коронавірусу.
24 березня президент Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт "Про надання допомоги застрахованим особам на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів, введених з метою запобігання поширенню гострих респіраторних хвороби COVID-19, викликаної коронавірусом SARS-CoV-2". Зокрема, документ пропонує виплатити по 8 тисяч гривень з держбюджету ФОП і працівникам підприємств, які можуть постраждати через посилений карантин.
У той же день під час засідання уряду прем'єр-міністр Денис Шмигаль заявив про те, що "держава готова виплатити відповідним ФОП і працівникам підприємств, які постраждають від введених карантинних обмежень в червоних зонах по 8 тисяч гривень ". При цьому влада очікує додаткової підтримки громадян з боку органів місцевого самоврядування.
На думку директора з розвитку Інституту громадянського суспільства Анатолія Ткачука, влада перекладає фінансову і організаційну відповідальність за ковід на місцеве самоврядування. При цьому обмеження прав людини і громадянина можливе лише в умовах воєнного і надзвичайного стану. Якщо закон про НС невдалий, за рік його можна було адаптувати до нинішніх умов.
Пандемія висвітлила всю абсурдність того, що відбувається всередині державної системи. Країна на тлі красивого піар-форуму «Україна 30», під очікувані (як «Санта-Барбара») п'ятничні заяви секретаря РНБО Данилова і піар-ролики президента, занурюється в реальність, де немає чим дихати. Навіть з прапорцем перемоги над Януковичем, Медведчуком і Путіним разом узятими. Детальніше читайте в статті Інни Ведернікової «Поплічники пандемії. За мить до цунамі».