Сьогодні ВРУ в другому читанні проголосувала за прийняття закону про деолігархізацію. Президент України Володимир Зеленський позитивно оцінив таке рішення Ради, про що написав на своїй сторінці у Твіттер.
Зеленський подякував усім народним обранцям за те, що проголосували за прийняття його законопроєкту.
"Україна відкрита для великого бізнесу, але не для олігархічного впливу на чиновників, політиків і медіа. Сьогодні ми зробили ще один крок до того, щоб його позбутися", - наголосив Зеленський.
Вітаю ухвалення @ua_parliament мого законопроекту про деолігархізацію #5599! Україна відкрита для великого бізнесу, але не для олігархічного впливу на чиновників, політиків і медіа. Сьогодні ми зробили ще один крок до того, щоб його позбутися. Дякую всім депутатам за підтримку!
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) September 23, 2021
Згодом на своїй сторінці в Телеграм президент пообіцяв, що олігархічної гілки в Україні вже скоро не стане.
"Конституція визначає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Але фактом життя в нашій державі протягом багатьох років було існування також олігархічної гілки влади - групи людей, які вважали, що вони важливіші, ніж законодавці, урядовці чи судді, - пояснив президент. - Кожен українець знає, хто ці люди, яких називають олігархами. Кожен українець знає, як олігархи купували політичний вплив і як вони використовували політиків заради своїх інтересів. Держава не мала права це ігнорувати - ніколи. Ні у 2000-х роках, ні у 2010-х роках, ні тим більше зараз".
Зеленський назвав цей закон історичним, позаяк він нарешті дає можливість побудувати нормальні відносини між бізнесом та державою.
"Так, це багатьом політикам не подобається. Так, вони хочуть жити, як раніше, працюючи на олігархів. Так, було дуже багато тиску на наших депутатів, дуже багато інтриг і навіть шантажу. Але закон ухвалено. Я вдячний кожному депутату, який підтримав цей закон. 229 "за" від "Слуги Народу" та 279 "за" в цілому в парламенті - це правильний сигнал", - додав президент.
У першому читанні парламент прийняв законопроєкт 1 липня. Венеціанська комісія вже отримала запит голови парламенту Дмитра Разумкова щодо висновку про законопроєкт №5599. За даними ЗМІ, висновок щодо законопроєкту Венеціанка надасть у грудні. Водночас у Венеціанській комісії наполягали на тому, аби законопроєкт про олігархів не розглядали у другому читанні, поки не буде висновку щодо нього.
Повідомлялося, що Офісі президента серйозно задумалися над тим, як відправити у відставку Дмитра Разумкова. Конфлікт президента і спікера розгорівся з новою силою після того, як Разумков направив до Венеціанської комісії на розгляд законопроєкт про олігархів (№5599). Перший заступник голови Верховної Ради Руслан Стефанчук розкритикував дії спікера, звинувативши його в тому, що він «засипає комісію спамом».
Юлія Самаєва у своїй статті для ZN.UA «Закон про олігархів прийнято. Про що він говорить, а про що мовчить» аналізує затверджений текст документа, його здатність вплинути на олігархів і справжні мотиви прийняття цього закону.