Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера в цілому позитивно оцінює зміни до закону про місцеві вибори.Заступник голови Центральної виборчої комісії Андрій Магера в цілому позитивно оцінює зміни до закону про місцеві вибори.«В цілому, я скажу, що закон, який нещодавно був прийнятий Верховною Радою на позачерговій сесії, містить більше позитивних моментів, ніж негативних», - заявив він у середу, 1 вересня.
Так, Магера позитивно розцінив зміни, які скасували заборону на участь у виборах партій, чиї місцеві організації були зареєстровані менш, ніж за 365 днів до дня виборів.
Також член ЦВК схвалив уточнення способу формування тервиборчкомів.
«Є позитивним і те, що більш уточнено спосіб формування територіальних виборчих комісій на відміну від попереднього регулювання - важко було зрозуміти, хто дає подання, від імені яких партійних організацій, що мають фракції у Верховній Раді у вигляді блоку», - зазначив Магера.
Він також висловив думку, що ЦВК на засіданні третього вересня оголосить про початок виборчої кампанії.
«Початок виборчого процесу у нас має бути 11 вересня. А за п'ять днів до початку виборчого процесу ЦВК повинна ухвалити рішення про його оголошення. Виходячи з цього, я передбачаю, що найпізніше це може бути третього числа», - заявив Магера.
Відповідаючи на питання про те, які проблеми можуть виникнути під час організації виборів, заступник голови ЦВК зазначив, що це стосується у першу чергу кадрового складу виборчих комісій.
«По-перше - кадри, склад виборчих комісій. Будемо сподіватися, що політичні партії внесуть якісні кандидатури до складу територіальних виборчих комісій», - сказав він.
Магера також висловив надію, що у ЦВК не буде проблем з фінансуванням виборів. «Сподіваємося, що не буде ніяких питань і проблем з фінансуванням виборчого процесу, що всі кошти своєчасно будуть надходити на рахунок ЦВК. У всякому разі, досі у нас таких проблем не було», - сказав він.
У той же час, заступник голови ЦВК не виключив, що окремі положення закону про місцеві вибори можуть бути оскаржені у Конституційному суді. «Я не виключаю того, що закон може бути предметом розгляду в Конституційному суді, якщо не менше 45 народних депутатів України звернуться з питань його неконституційності», - заявив він.
«Очікувати на 100% рішення Конституційного суду про відповідність цього закону Конституції - я думаю, що про це навряд чи можна говорити. Є багато питань, які викликають сумніви», - додав Магера.
Зокрема, за його словами, це стосується обрання 50% складу районних і обласних рад за пропорційною системою.
«Наприклад, спосіб обрання районних і обласних рад повинен відповідати Конституції України. Відповідно до Конституції, районні та обласні ради - це не просто представницькі органи місцевого самоврядування, а це ті органи, які мають представляти спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст», - зазначив заступник голови ЦВК.
«Тому питання залишається відкритим - наскільки можуть депутати, обрані за одним-єдиним списком, бути представниками спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ і міст окремо взятого, наприклад, регіону», - додав він.
Окрім того, на його думку, у КС може бути оскаржене положення про те, що кандидати на посаду міського голови не можуть висуватися шляхом самовисування.
«Я не знаю, як Конституційний суд поставиться до того, що кандидати на посаду, наприклад, міського голови, не можуть обиратися шляхом самовисування, наскільки ця норма теж є вірною з погляду Основного закону», - зазначив Магера.
Нагадаємо, вибори до місцевих органів влади відбудуться 31 жовтня 2010 року. 30 серпня парламентом був прийнятий закон, що дозволяє участь у виборах "молодим" партіям. Сьогодні президент Віктор Янукович даний закон підписав.
Відзначимо також, що Янукович вважає, що норма про обов'язкову реєстрацію місцевих організацій політичних партій за 365 днів до виборів відповідає законодавству і її необхідно буде повернути вже після виборів 31 жовтня.