Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що президент України Володимир Зеленський нормандському саміті у Парижі 9 грудня категорично відкинув пропозицію росіян щодо розведення сил і засобів в Донбасі. Президент Росії Володимир наполягав на включення до підсумкове комюніке пункту про розведення по всій лінії розмежування, але Зеленський відповів, що "не може підтримати" це, уточнив глава МЗС РФ.
"Зеленський досить жорстко заявив, що заклик до розведення сил по всій лінії зіткнення він підтримати не зможе", - цитує Лаврова прес-служба російського зовнішньополітичного відомства.
Російський міністр висловив невдоволення діями президента України, пославшись на Мінські угоди і якісь домовленості, які були досягнуті напередодні зустрічі лідерів чотирьох держав у Парижі.
"Була фраза про те, що нормандські лідери звертаються до Контактної групи з метою узгодити розведення сил і засобів по всій лінії зіткнення. Ця фраза в цьому папері була узгоджена вже місяць тому... У Мінських угодах це поставлено за мету. Ми ж повинні рухатися до цієї мети", - зазначив Лавров.
Він уточнив, що Зеленський пояснив свою позицію тим, що запропоноване Путіним масштабне розведення може розтягнутися на багато років.
"Президент Зеленський сказав, що він не може це підтримати, тому що це дуже віддалена мета, і розведення, що вже відбулося в трьох пунктах – станиці Луганській, Петрівському і Золотому, зайняло у нього більше п'яти місяців, тому, якщо екстраполювати, розведення з такою швидкістю займе 7 або навіть 10 років", - розповів кервник МЗС Росії.
За його словами, на пропозицію Путіна відобразити в комюніке підтримку розведення по всій лінії з закликом до ТКГ визначити три точки розведення, Зеленський відповів категоричною відмовою.
Також Лавров дав зрозуміти, що Кремль не влаштовують запропоновані українською стороною в Тристоронньої контактній групі три ділянки розведення.
"Українська сторона запропонувала... три ділянки в чистому полі, де розведення ніякого впливу на безпеку людей, цивільної інфраструктури не чинитиме. А в населених пунктах, де як раз потрібно знизити загрози мирним жителям, вони категорично відмовилися визначати ті самі три нові точки роз'єднання і розведення", - обурився російський міністр.
Як повідомлялося, 9 грудня у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.
Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.
Однак на останньому в 2019 році засіданні ТКГ сторони не узгодили списки для обміну утримуваними особами у форматі "всіх на всіх", а також не домовилися про дату чергового перемир'я.
Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії запланована на березень 2020 року. За цей час політичні радники лідерів нормандської четвірки повинні узгодити кроки з імплементації політичних заходів: прийняття закону про особливий порядок самоврядування ОРДЛО на постійній основі, інкорпорації "формули Штайнмаєра" в українське законодавство та підготовки місцевих виборів.
Детальніше про результати переговорів у нормандському форматі в Парижі та їхній вплив на Україну читайте матеріалі Тетяни Сіліної "Нормандський айсберг" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".