Глава українського Міністерства закордонних справ Дмитро Кулеба сьогодні на Закарпатті зустрінеться з міністром зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петером Сійярто. Перед зустріччю Кулеба заявив про те, що Україна не буде вносити зміни в закон "Про загальну середню освіту" в частині навчання для національних меншин.
"Безумовно, я вже неодноразово підкреслював, що закон України "Про загальну середню освіту" в частині навчання для національних меншин ми міняти не будемо. Ми вже виконали всі рекомендації Венеціанської комісії", - заявив Кулеба у відеозверненні, опублікованому в Facebook.
При цьому він зазначив, що необхідно говорити з партнерами про імплементацію законодавства і про те, яким чином будуть "запобігати негативним явищам, які виникли з угорської сторони в 2017 році, після прийняття цього закону".
"Ви знаєте мою позицію: я вважаю, що будь-яка національна меншина - це досягнення України, це перевага України. І я щасливий тим, що у нас є румуни, угорці, поляки, словаки, інші представники національних меншин, які збагачують наше суспільство. Все, що ми хочемо - це щоб вони зберігали свою ідентичність, але при цьому були інтегровані в українське суспільство і відчували себе його невід'ємною частиною. А для цього, серед іншого, треба знати українську мову", - заявив глава українського МЗС.
Також, за словами Кулеби, під час візиту до Закарпатської області Сійярто передасть Україні гуманітарну допомогу для боротьби з коронавірусом. Йдеться про передачу апаратів для штучної вентиляції легенів.
Нагадаємо, Закон "Про освіту" вступив чинності 28 вересня 2017 року. Згідно зі ст. 7 закону, починаючи з 1 вересня 2018 року дошкільну і початкову освіту діти можуть отримувати мовою нацменшини, при цьому паралельно вивчаючи державну мову. З 5-го класу діти починатимуть навчатися державною мовою, а мова національної меншини вивчатиметься як окрема дисципліна. Якщо мова нацменшини відноситься до мов Європейського Союзу, то нею можливе викладання однієї або декількох дисциплін.
Зазначимо, що в минулому році Верховна Рада також прийняла закон "Про повну загальну середню освіту". Згідно з документом, особи, що належать до нацменшин України, мови яких не є офіційними мовами ЄС, отримуватимуть в державних, комунальних чи корпоративних установах освіти базову і профільну середню освіту державною мовою в обсязі не менше 80% річного обсягу навчального часу.
Діти, що належать до нацменшин і рідною мовою яких є офіційна мова ЄС, навчаються державною мовою в обсязі не менше 20% річного обсягу навчального часу. При цьому з п'ятого класу цей обсяг щорічно збільшується. А профільне середню освіту такі учні отримують державною мовою в обсязі не менше 60% річного обсягу навчального часу.
При цьому Угорщина послідовно блокує євроінтеграційні прагнення України через освітній закон, прийнятий в 2017 році. Згідно з новим законом, мовою освітнього процесу в навчальних закладах є українська.
У свою чергу заступник міністра закордонних справ Василь Бондар в липні заявив, що заяви посла Угорщини в Україні Іштвана Ійдярто про те, що Будапешт зберігатиме вето на засідання комісії Україна-НАТО на рівні міністрів, поки не побачить прогресу української сторони в забезпеченні прав меншин, порушує досягнуті домовленості глав Міністерств закордонних справ.
У світі традиційної дипломатії велике значення надають символам і знакам. Їх з надлишком і в будь-якій інтерпретації можна побачити в поїздці в Будапешт глави українського МЗС Дмитра Кулеби, яке він зробив, щоб зустрітися з угорським колегою Петером Сійярто. Детальніше про це читайте в матеріалі Володимира Кравченка "Знаки уваги" для ZN.UA.