Учора в Кремлі заявили, що готові до діалогу про продовження транзиту газу через Україну. Сьогодні прессекретар президента РФ Дмітрій Пєсков назвав умову - великий попит Європи.
Пєсков прокоментував росЗМІ заяву "Газпрому", що при умові збільшення попиту Європи на газ можна буде збільшити обсяги прокачування "блакитного палива" через Україну.
Прессекретар Путіна зазначив, що президент РФ та канцлерін Німеччини Ангела Меркель обговорили цю тему.
"Переговори (про це) можуть бути тільки чисто комерційними, це переговори, які стосуються економічної субстанції, економічної доцільності. Але ви напевно звернули увагу на те, що Міллер (Олексій Міллер - голова правління "Газпрому" - ред.) також привітав участь представників Німеччини в цих переговорах", - сказав Пєсков.
Дія чинної угоди "Нафтогазу" та "Газпрому" про транзит через Україну закінчується 31 грудня 2024 року.
Напередодні заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд заявила, що США і Німеччина досягли домовленостей стосовно газопроводу «Північний потік-2». Сполучені Штати не зупинятимуть добудову російського проєкту.
Водночас сторони домовилися про заходи, спрямовані на забезпечення енергетичної безпеки України. «Ми домагатимемося, використовуючи важелі впливу, щоб транзит газу (Україною – ред.) продовжили на 10 років», - додала вона. Нинішній контракт на транзит російського газу територією України діє до 2024 року.
Україна скептично ставиться до обіцянок продовження транзиту та продовжує наполягати на зупинці геополітичного проєкту Кремля. Київ ініціює консультації з Єврокомісією і Німеччиною стосовно «Північного потоку-2», це питання також обговорюватиметься на зустрічі Володимира Зеленського та Джо Байдена 30 серпня. Союзником України у боротьбі проти російського газопроводу може стати Польща.
Домовленості Вашингтона і Берліна щодо «Північного потоку-2» викликали в Києві відчуття програшу. Проте здаватися зарано. У України та її союзників є арсенал засобів, що може стати на заваді російським планам із запуску «Північного потоку-2» за їхнім сценарієм. Яких? Про це пише Лана Зеркаль у статті «Як Україні не втратити можливості виграти в протистоянні навколо «Північного потоку-2».