Коронакриза може стати причиною нового «перезавантаження» українського політикуму – соціолог

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Коронакриза може стати причиною нового «перезавантаження» українського політикуму – соціолог
Шок від пандемії матиме не менший вплив, ніж агресія Росії у 2014 році.

Головною загрозою людства упродовж найближчих десяти років українці вважають повторення пандемії (77,5%), свідчать дані дослідження Фонду «Демократичні ініціативи ім. Ілька Кучеріва».

«І в цьому ми дуже схожі на західні суспільства», – пише соціолог Петро Бурковський у статті «Не лише ковід та Росія: чого українці бояться у майбутньому».

Згідно з опитуванням Pew Research Center влітку 2020 року, 78% американців також вважали поширення інфекційних захворювань найбільш актуальною загрозою. Аналогічне ставлення продемонстрували і жителі Франції (74%) та Іспанії (78%).

«Ми вважаємо, що це можна пояснити потрясінням, яке переживає наше суспільство внаслідок зіткнення з небезпечним і слабко прогнозованим коронавірусом», - додає він.

Цей шок матиме не менший вплив, ніж агресія Росії у 2014 році, припускають дослідники. Тоді багато жителів південних і східних регіонів пережили справжню світоглядну кризу, дехто не знайшов із неї виходу досі.

Тепер люди знову опинилися віч-на-віч із безліччю проблем, зумовлених епідемією, карантинними обмеженнями, вакцинальною кампанією.

«Імовірно, ця криза призведе до ще одного повного політичного перезавантаження на найближчих президентських і парламентських виборах. Ковід уже привів до влади у Німеччині та Норвегії лівоцентристів, створив інтригу на виборах в Угорщині та Франції. Не варто сподіватися, що це омине українську владу», - наголошує Бурковський.

Загалом для європейців більш загрозливим є глобальне потепління. І насамперед – для мешканців європейського півдня: по 83% респондентів в Італії, Іспанії і Франції відзначили зміну клімату як найважливішу.

В Україні частка респондентів, які побоюються довгострокового негативного впливу кліматичних змін, менша (74%), проте українці із західних (79%) та південних (84%) областей згадують про ці наслідки не рідше, ніж жителі Апеннінського чи Піренейського півостровів.

«Можна припустити, що наслідки глобальних змін клімату громадяни відчуватимуть з кожним роком гостріше. А це означає, що вільна поки що ніша «зелених» рухів ставатиме привабливою як для нинішніх, так і для нових політичних проєктів та лідерів», - пише Бурковський.

З огліду на те, що багаті українці є одночасно власниками найбільших промислових забруднювачів, захищених ланцюжками офшорних компаній, нові «зелені» будуть переконливішими як прихильники високого оподаткування та борці з офшорними схемами.

Проблему енергетичної незалежності як значущу у майбутньому назвали 70% українців. У Європі це питання розглядається здебільшого у контексті політичних дій, покликаних уповільнити зміну клімату та відмовитися від традиційних енергоносіїв (вугілля, нафти, газу).

У квітні 2021 року, згідно з опитуванням «Євробарометра», 70% європейців погодилися з тезою, що зменшення імпорту викопних видів палива позитивно вплине на стан енергетичної безпеки та економічну стабільність ЄС.

Це серйозний сигнал для всіх європейських політиків, незалежно від того, як вони оцінюють роль Росії в енергозабезпеченні Європи. І це добрі новини для українських дипломатів, які не втомлюються нагадувати про згубність російського енергетичного впливу, додає соціолог.

На думку дослідників, в Україні політична сила чи лідер, які запропонують чіткий і реалістичний план повного заміщення російських енергоносіїв, отримають стабільну громадську підтримку протягом двох-трьох наступних виборчих циклів.

Загрози, які 15–20 років тому більшості українців здавалися примарними (як, наприклад, російська агресія) чи навіть фантастичними (всесвітня пандемія), мало не зруйнували державу. Водночас страхи, що нав'язуються (мовна і міжетнічна ворожнеча), лише відволікали увагу і зусилля від важливіших питань.

Фонд «Демократичні ініціативи» поцікавився у співвітчизників, які загрози для України вони вбачають у наступні десять років. А також порівняв їх зі страхами наших ближніх та далеких сусідів. Всі подробиці у матеріалі Петра Бурковського «Не тільки ковід та Росія: чого українці бояться у майбутньому» у ZN.UA.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі