Фракцію "Голос" у Верховній Раді очолюватиме народна депутатка Олександра Устинова, заявив під час засідання у п’ятницю, 17 грудня, перший віце-спікер парламенту Олександр Корнієнко.
"Відповідно до ст. 60 ЗУ "Про регламент Верховної ради" повідомляю про обрання народного депутата України Устінової Олександри Юріївни на посаду голови депутатської фракції політичної партії Голос у Верховна Рада України ІХ скликання", - зачитав Корнієнко оголошення.
Також він додав, що заступником голови фракції "Голос" замість Романа Костенка тепер буде Юлія Клименко.
Згодом Ярослав Железняк в кулуарах заявив журналістам, що планує оскаржити у суді обрання Устінової керівником фракції, і звинуватив Офіс президента в тиску на суддю, яка визнала його усунення від керівництва правомірним.
"Вчора ми дізналися, що якийсь адвокат із Дніпра подав позов до Печерського районного суду щодо скасування положення про фракцію партії "Голос". Здійснювався тиск на суддю, тиснув відповідно Андрій Єрмак і вся "рать" Офісу президента для того, щоб порушити терміни отримання ухвали суду... Відразу ж так вийшло, що Олександр Корнієнко отримав рішення фракції, яке я не підписував, про оголошення того, що нібито Олександру Устинову... і Юлію Клименко призначити головою та заступником голови фракції... Ми цього не визнаємо: подаватимемо до суду відповідні кримінальні справи, у тому числі і на пана Корнієнка..." - заявив депутат.
У свою чергу глава партії "Голос" Кіра Рудик зазначила, що апарат Ради не може поки що надати їх політсилі та фракції згадану ухвалу суду, а сама справа була зареєстрована в Окружному адміністративному суді Києва нібито за пів години до оголошення Корнієнком змін керівництва фракції.
Зазначимо, що варіант із розвалом "Голосу" існує вже не перший день. Як писала редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова у статті "Відставка Разумкова. Тепер без стримувань і противаг" половина фракції, підконтрольна Железняку, давно входить в оточення ексспікера Дмитра Разумкова. Але з правової точки зору, це дуже складна схема. Більше того, без бодай десяти людей своїх, дружньої частини "Голосу" Разумкову все одно не вистачає.
При цьому правляча партія "Слуга народу" має свої види на "Голос". «Узаконивши» на посаді голови замість Ярослава Железняка — Олександра Устінова (глава внутрішньофракційної групи "Справедливість"), "слуги" хочуть уберегти фракцію від розвалу. Але у своїй орбіті. За даними ZN.UA, підконтрольна Устіновій частина "Голосу", проголосувавши у вересні за закон про олігархів, виконала свої зобов'язання в рамках укладеної зі "слугами" угоди. При цьому прогнозувалося, що Стефанчук, ставши спікером, просто заплющить очі, коли вони заведуть на голову фракції Устінову.
Проте якої б форми та голосу, врешті-решт, не набув РАзумков, це не скасовує ключового питання: яким за якістю буде політичний проект ексспікера?
Зазначимо, що у фракції вже тривалий час існує конфлікт щодо питання поєднання Ярославом Железняком повноважень керівника фракції та члена податкового комітету парламенту. Згідно з регламентом ВРУ таке поєднання неправомірне. В фракції вже двічі пробували усунути його з посади, але так і не змогли.
16 червня 10 членів парламентської фракції "Голосу" публічно висловили недовіру Ярославу Железняку та Кірі Рудик і повідомили про створення депутатського об'єднання "Справедливість".