Політична підгрупа Тристоронньої контактної групи у Мінську не досягла компромісу щодо модальностей виборів на Донбасі, про вибори на Донбасі в найближчій перспективі не може бути й мови, заявляє перший віце-спікер Верховної Ради, представник України в гуманітарній підгрупі Ірина Геращенко.
"Поки що в Мінську в політгрупі немає ніякого компромісу щодо модальностей, так звані "праймеріз" в ОРДЛО пройшли за кремлівським сценарієм, а не за українськими законами, тому ні про які вибори у найближчій перспективі не може бути й мови", - написала Геращенко на своїй сторінці в Facebook у середу, 12 жовтня.
Вона також зазначила, що висловлена президентом Франції Франсуа Олландом думка про те, як повинні розвиватися події на Донбасі, не несе нових меседжів і уособлює позицію ЄС (через позицію Франції і Німеччини). "Безпека – вибори (по українському законодавству та міжнародним стандартам...) – кордон", - пояснила Геращенко.
У той же час, за її словами, Україна відстоює дещо іншу позицію: спочатку безпека (включно з виведенням з території України іноземного озброєння і техніки); гуманітарний блок (звільнення всіх незаконно утримуваних без всякого шантажу амністіями, яка повинна вступити в силу лише з політичним блоком); відновлення контролю Києва над кордоном з РФ з присутністю СММ ОБСЄ, тільки потім політичний блок (вибори за українськими законами і з міжнародним наглядом).
"На цьому стоїмо. Вибори - з європейськими спостерігачами! Якщо сьогодні депутатам Європарламенту і співробітникам ЕП та національних парламентів заборонено відвідувати Донбас з міркувань безпеки, то ні про які вибори не може бути й мови", - написала Геращенко.
Як писав раніше у DT.UA Сергій Рахманін у статті "Крайній рік", Росія відобразила свій погляд на вибори в ОРДЛО у "дорожній карті", яка подається як спільний продукт Москви, Донецька і Луганська. Під час останніх мінських переговорів Києву в черговий раз запропонували підписати цей документ, на якому Москва вперто наполягає.
За його словами, російська "дорожня карта" виглядає як акт про капітуляцію України. Як пише Рахманін, за російською версією, вибори в ОРДЛО мають відбутися на мажоритарній основі. Особа, яка не проживала в "днр" і "лнр" останній рік, не має права висувати свою кандидатуру. Повноваження обраних органів не можуть бути достроково припинені протягом 4 років. Виборчкоми на виборах сформують місцеві. Києву "дозволять" делегувати в комісії по одному представникові, але без права обіймати посади голови або секретаря. Неблагонадійні, з погляду місцевої "влади", українські ЗМІ не можуть бути допущені до висвітлення кампанії. Забезпечення безпеки, а також "захист прав і свобод" запропоновано покласти на місцеві "суди, органи прокуратури і народної міліції". "Закон про особливий статус" з дня проведення виборів функціонує "у повному обсязі", після проведення виборів - "на постійній основі".