Ключові застереження проти статусу кандидата в ЕС напряму не пов'язані з Україною – експертка

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ключові застереження проти статусу кандидата в ЕС напряму не пов'язані з Україною – експертка © Офіс президента
Фактори свідчать про унікальне вікно можливостей

Якщо ідея статусу кандидата в ЄС для України сама по собі не викликає відторгнення серед європейських країн, то ідея надання цього статусу вже в червні на Раді ЄС породжує низку заперечень. Замість пошуку аргументів, чому це варто зробити саме в червні, озвучуються аргументи, чому у наступному місяці цього може не статися, пише у статті директорка Центру “Нова Європа” Альона Гетьманчук.

Вона попереджає, що фактори свідчать про унікальне вікно можливостей через безпрецедентну підтримку майбутнього членства України в ЄС у європейських суспільствах. При цьому настільки високий рівень солідарності з Україною і симпатії до України вже за кілька місяців може почати “випаровуватись”.

Сьогодні є два ключові застереження, які зараз звучать проти статусу кандидата для України у всіх основних скептичних столицях. Експертка попереджає, що як не парадоксально, вони безпосередньо не пов'язані з Україною: 

Гетьманчук пише, що перший пов'язаний з потребою завершити внутрішню реформу ЄС перед тим як збільшувати список на розширення. 

“Найчастіше в цьому контексті доводиться й надалі чути про зміни в процедурі прийняття рішень. У столицях країн-засновниць відчувається ностальгія за ЄС-15, коли питання дієздатності Євросоюзу не наштовхувалось на постійний опір в прийнятті рішень від окремих країн-членів. Тим паче якщо ці країни, як Угорщина, мають проблеми з верховенством права”, - пише експертка.

Другий аргумент пов’язаний з Західними Балканами, наголошує вона.

“У низці європейських столиць є серйозне занепокоєння: Україна не повинна обігнати Західні Балкани в процесі наближення до членства, тому що це несправедливо та неправильно щодо них, бо вони, мовляв, стільки часу вже процесі, ми не можемо запропонувати щось Україні, не пропонуючи жодного поступу їм. Найбільше доводилось чути занепокоєння – особливо в Берліні – з приводу Північної Македонії та Албанії, з якими ЄС вже тривалий час не може розпочати переговори про вступ (зокрема, через блокування Північної Македонії з боку Болгарії). Хоча насправді - і ми цей месидж доносили в трьох столицях останні два тижні - несправедливо робити Україну заручником діалогу ЄС-Західні Балкани”, - зазначає Гетьманчук. 

Навчений досвідом Західних Балкан ЄС боїться надати Україні статус кандидата, розуміючи, що навряд чи зможе у швидкому майбутньому відкрити переговори про членство. 

“Це означає загнати Україну в ту ж пастку «членство або нічого», в якій деякі країни Західних Балкан перебувають десятиріччями”, - попереджає Гетьманчук.

Детальніше про «конфронтації з реальністю» та пропозиції як її подолати до червня читайте у статті Альони Гетьманчук «Статус кандидата в ЄС: хто і чому готовий відмовити Україні».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі