Кремль вибірково трактує міжнародні угоди та свої зобов'язання за нимb, тому Київ закликає держави, що підписали в 1994 році Будапештський меморандум, провести додаткові консультації. Про це у вівторок, 26 січня, заявив міністр закордонних справ України Павло Клімкін, передає "Інтерфакс-Україна".
"Враховуючи те, що у зв'язку з сьогоднішніми висловлюваннями офіційного представника РФ "виникає питання щодо зобов'язань" згідно з п. 6 Будапештського меморандуму, ми відповідно ще раз пропонуємо провести консультації з участю всіх країн Будапештського меморандуму", − сказав Клімкін, нагадавши, що раніше аналогічні ініціативи ініціативи української сторони ігнорувалися Кремлем.
Очільник МЗС також прокоментував нещодавню заяву міністра закордонних справ Росії Сергія Лаврова: "Ознайомився із затвердженням голови російського дипломатичного відомства про те, що Російська Федерація нібито не порушувала свої зобов'язання за Будапештським меморандумом. Ще раз переконався в специфічному читанні російською стороною міжнародних документів - так само, як Мінські домовленості, Будапештський меморандум в Москві читають теж з кінця і дуже вибірково".
Глава українського МЗС нагадав російській стороні, що Меморандум складається "не тільки з пунктів 4 і 5", а також порекомендував уважніше ознайомитися з тексом документа.
"РФ дійсно офіційно не загрожувала Україні застосуванням ядерної зброї. Принаймні досі. Хоча загроза розміщення такої зброї в окупованому Криму є серйозним викликом міжнародному миру та безпеці", − підкреслив Клімкін.
Міністр нагадав, що РФ вже встигла порушити низку зобов'язань, які Кремль взяв на себе, підписавши Будапештський меморандум.
"Порушила і далі порушує п. 1 Будапештського меморандуму, яким зобов'язувалася поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України. Росія порушила й надалі порушує п. 2 Меморандуму, де вона підтвердила, що ніяка її зброя ніколи не буде використовуватися проти України", − уточнив Клімкін.
У вівторок, 26 січня, міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров заявив, що анексувавши Крим, РФ не порушувала Будапештський меморандум.
"Будапештський меморандум містить одне-єдине зобов'язання: не застосовувати ядерну зброю проти України. Ніхто цього не робив і жодних погроз застосування ядерної зброї проти України не звучало", − сказав російський дипломат на прес-конференції за підсумками 2015 року.
Він також підкреслив, що РФ не збирається повертати Крим Україні.
Нагадаємо, 25 січня у Криму розпочала роботу місія Ради Європи, метою якої є оцінка ситуації з дотримання прав людини на окупованому півострові.