Китай, вочевидь, ухвалив рішення про видалення Литви зі свого митного реєстру, після появи у Вільнюсі представництва Тайваню. Відтепер, будь-який вантаж, що має литовське походження, не може бути розмитнений в жодному китайському порту, що, враховуючи приналежність Литви до Євросоюзу, може перерости в торгове протистояння КНР та ЄС, повідомляє литовський сайт 15min.
На даний момент офіційної інформації про те, що Литва видалена з митної системи Китаю у відкритих джерелах немає.
Водночас, міністр закордонних справ Литви Габріеліус Ландсбергіс називає рішення Китаю припинити прийом литовських товарів безпрецедентним випадком і обіцяє наступного тижня офіційно звернутися до Європейської комісії, щоб взяти участь у захисті інтересів Литви в суперечці з Китаєм, з подальшим зверненням до Всесвітньої організації торгівлі (СОТ).
СОТ виконує безліч функцій: вона керує глобальною системою торгових правил, є форумом для переговорів щодо торгових угод, вирішує торгові суперечки своїх членів і підтримує потреби країн, що розвиваються. СОТ також закріпила низку ключових принципів, яких необхідно дотримуватися, зокрема, принцип вільної торгівлі.
Китайсько-литовські відносини ослабли після того, як Литва почала вибудовувати тісніші стосунки з Тайванем і оголосила про плани відкрити представництво від імені острова, а не столиці Тайбею. Китай заявив, що вважає рішення таким, що суперечить “політиці єдиного Китаю”, й не дозволяє розглядати Тайвань як незалежну країну. В інших країнах Європи представництва діють від імені Тайбею.
Тайванський офіс у Вільнюсі відкрився 18 листопада. У відповідь на цей крок Китай зменшив рівень дипломатичного представництва з Литвою наприкінці листопада — посли більше не працюватимуть у країнах, але дипломатичні місії керуватимуться довіреною особою.
Минулого тижня Пекін також призупинив видачу віз до Литви.
У відповідь на недружні дії Китаю, Литва вийшла з формату економічної та політичної співпраці “17+1”, яка була значущою для східного гіганта і в якій беруть участь країни Центральної та Східної Європи.
Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що Сполучені Штати та їх союзники "вдадуться до заходів", якщо Китай застосує силу проти Тайваню.
Як технологічні переваги допомогли Тайбею вийти з ізоляції, читайте у статті експерта з питань Східної Азії Наталії Бутирської “Заколотний острів підкорює ЄС, доки США та Китай дискутують навколо Тайваню”
Збройні сили Китаю здатні блокувати ключові гавані та аеропорти Тайваню, заявило міністерство оборони острова, назвавши все це "серйозною військовою загрозою".