В Нідерландах після майже двотижневої паузи поновилися судові слухання по справі про збитий в небі над Донбасом у 2014 році рейс МН17 Малайзійських авіаліній. На засіданні 22 червня виступили адвокати одного з обвинувачених - підполковника Головного розвідувального управління Росії Олега Пулатова.
Захист Пулатова заявив, що нідерландські прокурори помиляються, вважаючи, що літак був збитий з ракети "Бук". За словами адвоката, в ході розслідування прокуратура надто покладалася на інформацію та свідків з України. Водночас, як він стверджує, що нібито є вказівки на те, що Україна використала пасажирські літаки в якості "живого щита" для своїх винищувачів.
"Як би неймовірно це не звучало, це необхідно розслідувати", - наполягає адвокат.
Захист показала кадри людей, які нібито бачили два винищувачі, коли збили MH17, і хочуть, щоб ці свідки були заслухані. Адвокат також заявив, що справа складається з понад 40 000 сторінок і включає шість років досліджень, але "важлива інформація відсутня".
"На місці катастрофи не змогли провести криміналістичні розслідування, і воно було без нагляду упродовж чотирьох місяців. Тому не можна виключати, що докази були втрачені, змінені або навіть додані", - заявила захист.
Ван Ейк також вважає, що державна прокуратура "поспішно" вирішила притягнути до кримінальної відповідальності Пулатова, і заявляє, що не було приділено достатньої уваги іншим можливим версій трагедії, крім тієї, що МН17 був знищений ракетою "Бук".
"Сценарій військового літака не може бути знехтуваний. На нашу думку, розслідування не завершено", - сказав захисник Пулатова в суді.
Водночас він згадав Володимира Цемаха і назвав його "ключовою фігурою", бо Цемах - колишній начальник ППО в місті Сніжне і він добре знав усіх, хто і за що відповідав і які отримував накази і від кого.
"Коли був збитий МН17, він був начальником ППО і грав активну роль. Тому перш ніж передати справу в суд, в ньому має бути зібрано все. Роль Цемаха дуже велика. Питання в тому, коли розслідування буде завершене. Зараз справа не готова до судового розгляду", - стверджує захист.
Також адвокати Пулатова піддали сумніву результати розслідування. Зокрема, записи телефонних розмов бойовиків, які були передані слідству від СБУ.
17 липня 2014 року над містом Шахтарськ Донецької області було збито "Боїнг-777", що належав "Малайзійським авіалініям" і здійснював рейс МН17 за маршрутом Амстердам - Куала-Лумпур. У катастрофі загинули екіпаж і пасажири літака – 298 людей, включаючи 80 дітей. Літак був збитий ракетою ЗРК "Бук" 53-ї зенітної ракетної бригади ППО Збройних сил РФ, що дислокується в Курську.
У червні 2019 року JIT назвала імена чотирьох обвинувачених: це росіяни Сергій Дубинський ("Хмурий"), Олег Пулатов ("Гюрза"), Ігор Гіркін ("Стрєлков") і українець Леонід Харченко ("Крот"). Ще одним підозрюваним став колишній бойовик "ДНР" Володимир Цемах, якого Україна видала Росії в рамках обміну.
СБУ оголосила підозру фігурантам справи в скоєнні терористичного акту з людськими жертвами.
За п'ять років розслідування трагедії MH17 було встановлено точний час і маршрут переміщення зенітного ракетного комплексу "Бук" з РФ в Україну і назад, час і місце запуску ракети, якою збили авіалайнер, і дані понад 150 причетних до транспортування комплексу осіб.
Проте РФ досі заперечує свою причетність до злочину.
Суд у справі MH17 почався в нідерландському Схіпхол 9 березня. Чотирьох обвинувачених судитимуть заочно. Детальніше про процес в статті Володимира Кравченка "Заради справедливості" для ZN.UA.