Треба зазначити, що у Зеленського покращилася українська, він став коротше відповідати на питання, але досі складно контролює емоції. Президент похвалився прогресом у боротьбі з коронавірусом, але забув згадати, що єдиним двигуном, який із самого початку змусив робити щось у цьому напрямку, була РНБО.
Голова держави також надзвичайно мало сказав про те, як долати виклики наслідків епідемії COVID-19 і світової кризи, яка розпочалася. Кредити 5-7-9, щоб отримати які потрібно ще "сильно зацікавити" банківських службовців, це не відповідь на питання про комплекс дій з підтримки української економіки.
Головна задача, яку ставив Зеленський перед собою на цю пресконференцію, було довести виборцю, що за рік каденції він досі жива людина. І з цим завданням він впорався. У цьому йому допомогли почуття гумору, швидка реакція і навіть сечовий міхур.
ZN.UA зібрало головні тези з пресконференції Зеленського.
"Не призначати друзів і армійських товаришів"
Відповідаючи на питання про призначення друзів на керівні посади, президент заявив, що "жодного кума або військового товариша не призначив". Але описуючи роботу низки осіб Зеленський сам часто визнавав, що ті є його друзями.
"Єрмак не має досвіду як продюсер. Він завжди був юристом. І має потрібну для голови Офісу освіту - міжнародне право. Єрмак не мій кум. Він моя довірена особа. Я йому довіряю. Я не розумію про яких кумів йдеться", - наголосив голова держави, відповідаючи на питання про очільника ОП.
Також Зеленський захопився чесністю голови СБУ Івана Баканова, який є його другом дитинства і довгий час був юристом студії "Квартал 95".
"Ми дійсно дружимо. Я дійсно поважаю його як порядну людину. Знаю, і ви це знаєте, що такого чесного і професійного, може, з точки зору професіоналізму і досвіду чогось не вистачає Баканову, але мені здається, що за цей рік він показав, що такого чесного голови СБУ в Україні ніколи не було", - висловив переконання Зеленський.
Водночас гаранта здивувало запитання про призначення Ірини Венедіктової головою прокуратури.
"Ви запитуєте мене, чому генеральний прокурор ніколи не працювала у генеральній прокуратурі? Це складне питання. Тому що це нова людина. Це освічена людина. Вона практик. Вона була депутатом за списками СН"
Як пише у своїй статті для ZN.UA експерт StateWatch Олександр Лємєнов, призначення Венедіктової обумовлено не компетентністю і професійними якостями, а особистою відданістю, яку вона продемонструвала, очолюючи Державне бюро розслідувань.
Володимир Зеленський також поскаржився на кадровий голод в країні, через який важко знайти відповідних людей, зокрема на посади міністра енергетики, міністра культури і міністра освіти.
"Нам дуже складно знайти міністра енергетики, тому що яку ви б людину не взяли, наприклад в енергетичній галузі, наступного дня ЗМІ пишуть, це точно людина Ахметова чи Коломойського, чи Пінчука. Де у нас в країні незалежні енергетики, вони є?", - спитав Зеленський.
У підсумку президент заявив про складнощі знайти людей, які були б і професійними, і чистими.
Єрмак, Шефір та "пусте діло" плівок
Президент Володимир Зеленський стверджує, що голова Офісу президента Андрій Єрмак і перший помічник президента Сергій Шефір зовсім не займаються кадровою політикою: "Чи присутні вони, коли обговорюються з прем'єром кадрові посади? Так, присутні. Спілкуюся я з ними з приводу кадрової політики? Так. Проводжу я співбесіди? Проводить переважно прем'єр-міністр, якщо це стосується кадрової політики уряду. Далі у нас є конкурси".
Справу про відеозаписи за участю брата керівника Офісу президента Дениса Єрмака, на яких той обговорює з певними особами можливість призначення на державні посади, Зеленський назвав "порожньою".
"Я знаю, хто вів ці записи, я знаю, для чого, я знаю, хто хотів шантажувати цими записами мене особисто, щоб я зняв Єрмака. Я знаю, хто це зробив. Не готовий зараз говорити, тому що триває слідство. Хоча я знаю відповідь", - заявив гарант.
Водночас на питання про призначення людей із системи Януковича президент відповів, що "не всі, хто був за часів Януковича, є людиною Януковича".
Коли президенту назвали прізвище Олексія Любченка, нового голови Державної податкової служби, який у 2009-2011 роках був заступником голови податкової адміністрації, Зеленський заявив, що це призначення було рішенням міністра фінансів.
За даними ZN.UA, Любченко був запропонований Вадимом Копиловим, відбулася співбесіда на посаду голови податкової з Юрієм Арістовим і Любченка було затверджено. Арістов - колишній бізнес-партнер сім'ї Зеленських, голова бюджетного комітету ВР. Співбесіда з міністром фінансів була формальністю.
"Потужний міністр" Аваков і розслідування справи Шеремета
Голова МВС Арсен Аваков, незважаючи на зміни урядів, залишається на своїй посаді, оскільки є "потужним міністром" і має закінчити справу Шеремета, вважає Зеленський.
"Його сьогоднішня відповідальність – справа Шеремета. Він почав цю справу, він має довести його до кінця. Арсен Борисович Аваков не є моїм кумом, моїм близьким другом. Навпаки, у нього є близькі друзі, з якими я точно не товаришуватиму. Потужний він міністр? Так. Складна у нас зараз ситуація? Думаю, так", - зазначив голова держави.
Своє відвідування пресконференції про арешти та підозрюваних у справі Шеремета президент прокоментував так: "Мене запросили - я прийшов". Згодом він додав, що його "затягнули в цю справу".
"Зараз цю справу веде і відповідає міністр внутрішніх справ Арсен Аваков. Він все знає. Це дійсно його справа. Він відповідає за результат цієї справи. Якщо суд і слідство доведе, що ці люди, які зараз є (не треба звинувачувати, що вони можливі вбивці), якщо вони вбивці, вони сядуть у в'язницю. Якщо ні, то будуть нести відповідальність ті люди, які довели справу до суду та звинуватили невинних людей. От і все. З усіма цими справами ми точно розберемося", - резюмував президент.
Хто замовив Катю Гандзюк?
"За мою каденцію люди, які вбили, ув'язнені. Є питання, хто замовник. У нас є відповідь, хто замовник", - заявив голова держави. Він висловив упевненість в тому, що суд дасть справедливий вирок, "а замовники - не замовник - сядуть за ґрати".
Варто зазначити, що паралельно з пресконференцією в Маріїнському парку проходила акція з вимогою розслідувати справу про вбивство херсонської активістки Катерини Гандзюк. Протестувальники принесли з собою банери, на яких написано: "Зеленський, визнай злив справи Гандзюк". Наприкінці квітня Офіс генпрокурора закрив справу, не провівши допитів Олександра Левіна та інших важливих слідчих дій.
Дефіцит майданчиків для переговорів щодо Криму
Президент Зеленський визнав, що переговорних майданчиків для обговорення питання Криму зараз бракує.
"Коли у мене була перша зустріч в Нормандії з Ангелою Меркель, ми піднімали це питання із президентом Французької Республіки. І, чесно кажучи, я сказав це Путіну, я відчуваю, що Росія не хоче, звичайно, обговорювати це питання. Але ми ж з вами пам'ятаємо, що це наша земля, це наш народ, і може бути, ви праві: прийшов момент, коли цих майданчиків недостатньо для того, щоб говорити про Крим, тому що в Мінському процесі питання Криму, чесно кажучи, не піднімається... ", - сказав він.
Боротьба за "Мінськ" і переговори з Путіним
Також Зеленський пообіцяв "до кінця боротися за Мінськ": "Будемо боротися до кінця за Мінськ, тому що з Мінськом пов'язані санкції проти РФ. І ви добре знаєте, що їх всі хочуть зняти, і не лише Росія, і багато європейських країн, які, я розумію, що і вони економічно страждають через ці санкцій. Але як я вам казав, ми боротимемося", - заявив він.
На боротьбу Зеленський відвів рік. За його словами, зараз процес гальмується через пандемію коронавірусу, але за кілька місяців буде знайдено "дипломатичний вихід із цієї ситуації згідно з Мінським домовленостями".
Зеленський також має намір продовжити переговори з президентом РФ Володимиром Путіним.
"Попри те, що суспільство по-різному оцінює прямі переговори президента Зеленського і президента Путіна, я впевнений, що ми повинні це робити. Не відкидаючи Мінськ, паралельно, окремим треком. Є деякі речі, які ти можеш зрозуміти, тільки коли ти один на один, і є деякі відповіді, які ти можеш почути, коли ти один на один, щоб зробити вже стовідсоткові висновки, і йти вже по іншому плану - плану "Б", - додав він.
Що це був за "план Б", країну знову не поінформували.
Своєю чергою, згідно з очікуванням Зеленського, саміт нормандському форматі може відбутися після спаду епідемії коронавірусу. За його словами, і Німеччина, і Франція це підтримують.
Про різну фізіологію президентів
Зеленський зазначив, що всім відрізняється від свого попередника – п'ятого голови держави Петра Порошенка, "як фізіологічно, так і як президент".
"Я чесна, порядна людина, яка дійсно "хворіє" цією країною, я, справді, може, не так добре спілкуюся українською мовою, як президент Порошенко, так і є, але я такий, який я є. Я поважаю цю країну і поважаю громадян України, поважаю українську мову, поважаю кожного", - сказав він.
До цього він висловив переконання, що таки став вироком п'ятому призеденту.
Робочий відпочинок або зустріч із родиною на вищому рівні
Лютневий візит в Оман Зеленський назвав польотом до сім'ї і для проведення низки приватних зустрічей.
"Це була моя приватна поїздка. ... У мене є сім'я, жива сім'я, живі діти, які полетіли в Оман просто на відпочинок. У них є можливість і всі права на це. У цьому немає жодного секрету. Моя сім'я сплатила за готель. Я маю право полетіти не інкогніто, а по квитку, в якому написано не "Петро інкогніто", а "Володимир Зеленський", - зазначив голова держави і попросив не чіпати його сім'ю.
Раніше на Банковій стверджували, що президент вирушив в Оман для проведення зустрічей на вищому рівні". Однією з них могла стати зустріч із секретарем Ради безпеки РФ Миколою Патрушевим. Проєкт "Схеми" випустив розслідування цієї зустрічі, в Офісі Зеленського пригрозили журналістам судом.
Однієї каденції не вистачить
Зеленський у своїй промові натякнув на наміри балотуватися на другий термін, зазначивши, що за п'ять років всього не зробити. За деякий час на уточнююче запитання він відповів, що "думатиме".
"Щиро? Однієї каденції не вистачить... Я йду на один термін, як і говорив. Я бачу, що робота складна, ніхто "дякую" не скаже, але якщо буде велика підтримка народу України, я зможу про це думати... Думатиму, у мене є чим".
Заява Зеленського про другий термін не означає, що він дійсно планує йти на нього. Але без такої можливості він - кульгава качка, до якої прислухалися б дедалі менше. Тому Зеленський змушений напускати туман.
Про державну мову та російськомовний канал для Донбасу
За словами Зеленського, мовне питання в Україні не стоїть, але кожен громадянин України зобов'язаний знати державну мову.
"У нас багато різних меншин. Така країна. Стільки кордонів. Така історія. Ми повинні захищати права і можливості кожного меншини знати рідну мову. Для багатьох вона не українська", - сказав голова держави.
Водночас для жителів окупованих районів Донбасу запустили російськомовний телеканал.
"Місцеві жителі висловлюють подяку за запуск російськомовного телеканалу "Дом". Більше жодної якісної школи у них (йдеться про проєкт Всеукраїнська школа онлайн – ред.), на тимчасово окупованій території, не транслюється. Ми це знаємо. Ми отримуємо звіт. Тому я дуже радий, що у нас запрацював "Дом", – заявив він.
Згортання медреформи
Президент Зеленський вважає перший етап медичної реформи непоганим, а другий – неправильним, його слід переглянути.
"Справді, первинку зробили, і вона дуже непогана, і там задоволені медики первинки. Але це не всі медики. COVID-19 - він показав: не вийшло. Реформи не вийшло. Давайте відверто! Там є нормальні речі, які були зроблені. Але дуже багато всього, на що не звертали увагу. І ми виявилися просто голі, якщо можна так сказати... Ось чому я кажу, що треба переглядати реформу", - сказав Зеленський.
Він також пообіцяв цьогоріч запустити "Охматдит" та побудувати такий "космос" у кожній області.
Як зазначає редакторка відділу соціум ZN.UA Алла Котляр: "Головна помилка президента - говорячи про медреформу, ставити на перше місце лікарів і установи, а не пацієнтів. "Охматдит" отримав вже багато фінансових вливання. Але досі ще не відбудований. Про те, де взяти гроші на медицину, президент не сказав".
Реальні перемоги і плани
Президент заявив, що поки монобільшість буде голосувати за важливі закони і не буде лобіювати інтереси окремих людей, він буде підтримувати "слуг народу". В якості прикладу він навів банківський закон, земельну реформу, імпічмент президента і недоторканність, однак тільки на два останніх вистачало голосів президентської фракції.
Зеленський також похвалився зниженням цін на бензин і курсу долара, забувши згадати про збитки експортерів через непродумане зміцнення гривні. А обіцяне завершення епохи бідності в країні не настало, тому що в світі зараз криза, додав він.