Україна Зеленського: Чому може закінчитися мрія коміка про зміну країни – BBC

Поділитися
Україна Зеленського: Чому може закінчитися мрія коміка про зміну країни – BBC © Офіс президента
Минув рік відтоді, як найвідоміший в Україні комік прийняв присягу президента країни.

Володимир Зеленський переміг на виборах президента України на тлі сміливих обіцянок реформувати країну і покласти край війні в Донбасі. Нічого з цього ще не сталося. Але його перші 12 місяців роботи були насичені подіями, і, згідно з останніми опитуваннями, він залишається неймовірно популярним, пише британська телерадіокомпанія BBC.

Насичений рік

На міжнародному рівні у президента Зеленського був рік, який запам'ятається. Він опинився в центрі скандалу, який призвів до імпічменту президента Дональда Трампа. Потім Іран збив український літак.

В Україні його хвалили за обмін ув'язненими, додому повернулися відомі українці, яких Росія утримувала у в'язницях.

COVID-19 перебуває під контролем, можливо, через дуже раннє рішення про введення карантину в Україні.

Але в останні кілька місяців відбувся дуже певний зрушення в акценті його політики. Реформатори, які супроводжували його до влади, більше не з ним.

Що сталося з Dreamteam?

Цю фотографію опублікували на піку зеленськоманії. У Парижі між першим і другим туром Зеленський приїхав у Париж на зустріч з президентом Франції Макроном. Підписом до фотографії стало слово Dremateam – команда мрії з англійської.

Це заспокоїло тих, хто ставив собі питання, як телевізійний артист зможе виконати свої амбітні обіцянки. Навіть якби у нього не було про це ані найменшого поняття, його оточували ті, хто розумів, що потрібно робити.

На фото з ним Олексій Данилюк. Колишній міністр фінансів, йому приписували допомогу в очищенні банківського сектору України.

Данилюк був на стороні Зеленського на всіх наступних етапах виборчої кампанії, і після голосування йому була доручена важлива робота по забезпеченню національної безпеки.

На фото був і Руслан Рябошапка, у якого був досвід роботи в галузі права і боротьби з корупцією. Йому дали посаду генерального прокурора, можливо, найважливішу з усіх ролей.

Українські президенти послідовно використовували генерального прокурора і його канцелярію як інструмент переслідування своїх ворогів і заохочення своїх друзів: домовленості щодо корупційних оборудок з олігархами в обмін на позитивне висвітлення у ТБ або частку незаконно отриманих доходів. Це було гниле серце гнилої політичної системи.

Рябошапка обіцяв бути незалежним і відрізнятися. Він негайно вжив амбітну спробу навести порядок у прокуратурі.

Призначення Рябошапки, Данилюка та кількох інших реформаторів було сприйнято, як явна ознака того, що президент Зеленський мав намір спробувати виконати свої амбітні обіцянки.

BBC зазначає, що Dreamteam проіснувала недовго. Олексій Данилюк працював чотири місяці; Руслан Рябошапка – сім.

Що пішло не так?

"Він (Зеленський) оточив себе дуже слабкими, опортуністичними людьми", - сказав Данилюк. "Комік привів з собою некомпетентних людей, які зараз керують великими державними установами".

Перестановки на початку березня призвели до того, що майже всі визнані реформатори відсторонені від посад, в тому числі і Руслан Рябошапка.

Рябошапка сказав, що у нього на прицілі була "велика риба", маючи на увазі українських олігархів, але що після початкової підтримки далекосяжних реформ і деолігархізації президент Зеленський різко втратив самовладання.

"Замість того щоб боротися з олігархами, він вибрав мир і згоду з ними", - сказав Рябошапка.

Також на фотографії був Іван Баканов. Він досить відрізняється від інших членів Dreamteam. Ніхто не називав його реформатором.

Баканов і Зеленський родом з одного міста, вони друзі дитинства.

Баканов став головою СБУ. Пройшов рік, і він один з небагатьох членів адміністрації Зеленського, який досі залишається на тій же посаді.

Читайте також: Я очікував війни. Не очікував імпічменту Трампа або пандемії: переклад колонки Зеленського для NYT

"Президент Зеленський багато зробив в перший рік, і попереду ще чотири. Багато хто, особливо в Києві, кажуть, що все рухається до неминучої катастрофи; ця історія повториться, і все закінчиться вуличними протестами", - пише BBC.

Але поки широка публіка все ще підтримує Зеленського. Попри невдачі, багато як і раніше вважають президента Зеленського найкращим шансом для змін в Україні.

Поділитися
Дивіться спецтему: Коронавірус у світі
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі