Ідея "модернізованої" Конституції нагадує середньовічний "договір підпорядкування", - експерт

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Ідея "модернізованої" Конституції нагадує середньовічний "договір підпорядкування" © Андрій Товстиженко, DT.UA
Конституція буде виступати як "суспільний договір" лише тоді, коли буде підготовлена і прийнята органом, сформованим народом, а не владою, вважає відомий правознавець Віктор Мусіяка.

Проект Концепції "модернізованої" Конституції, прийнятої Конституційною асамблеєю при президентові України, свідчить, що влада йде на необмежене розширення повноважень, усвідомлюючи відсутність перешкод для такого кроку. Про це в статті для ZN.UA пише професор права, один з авторів Основного закону Віктор Мусіяка.

"Зазначений проект передбачає, що майбутня модернізована" Конституція "покликана стати загальнонаціональним політико-правовим договором". Доступною мовою це означає, що очікується загальне визнання Конституції "суспільним договором", - зазначив Віктор Мусіяка.

"В тій чи іншій інтерпретації ідея "суспільного договору" передбачає, що пропозицію щодо його укладення завжди виходить від суверена-народу. Конституційна асамблея пропонує революційну ідею. Конституцію вона подає як "суспільний договір", за яким народ передає свої суверенні права влади в обсязі, визначеному цим договором. І його зміст буде прописувати сама влада, яку суверен повинен тимчасово найняти на роботу для управління державою з метою забезпечення нинішніх та майбутніх інтересів", - додав правник.

Те, що пропонується зараз у "протоколі про наміри" (проект Концепції) як "суспільний договір", за словами Мусіяки, більше нагадує середньовічну ідею "договору підпорядкування", за якою суверен-народ, "не здатний безпосередньо здійснювати владу", повністю відчужує її монарху разом з суверенітетом.

"Ідея "суспільного договору" продукується владою і, природно, - в інтересах влади, за схемою: ми складемо "Конституцію-договір", влаштуємо референдум, на якому ви скріпіть його власною волею через урни. Чим не октроированная (дарована) Конституція? Духовна особистість української нації (громадяни України всіх національностей) має всі підстави вважати, що нею знехтували і принизили таким реченням: неприйнятність механізму фактичного позбавлення народу його статусу суверена - очевидна", - зазначив один з авторів Основного закону.

"Справжній "суспільний договір" буде мати місце, коли в Конституції чітко виражені умови суверена про доступ до управління державою. Вибори парламенту, президента та інших суб'єктів влади мають бути своєрідним конкурсом на участь у договорі. Конституція буде виступати як "суспільний договір" лише тоді, коли буде підготовлена і прийнята органом, сформованим для виконання цього завдання безпосередньо народом. Конституційна асамблея не є таким органом", - підкреслив Віктор Мусіяка.

"Навіть у тоталітарній державі народ віддавав свої політичні права, отримуючи натомість відповідний рівень соціальних гарантій. Пропонований же "соціальний договір" передбачає добровільне позбавлення суверена належних йому природних прав при його добровільну згоду на "обов'язок" влади задовольняти його соціальні потреби в обсязі, що та буде вважати можливим на певний момент. Зрозуміло, що конституційні права і свободи мають всі шанси перетворитися з декларативних в декоративні. Якого ще суверену, крім українського народу, можна так щиро і відверто зробити таку пропозицію, не ризикуючи отримати гідну відповідь?", - зазначив він.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" у статті Віктора Мусіяки "як суспільний договір Конституція має виходити від народу". !zn

Читайте також:

Конституційну асамблею звинуватили в нарузі над Конституцією

Кучма не бачить сенсу в Конституційній асамблеї

Пропозиції до концепції змін до Конституції будуть узагальнені до 15 жовтня

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі