Голова Мінсоцу про антикризові заходи: "вони є достатніми в тих умовах, в яких ми перебуваємо"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Голова Мінсоцу про антикризові заходи: "вони є достатніми в тих умовах, в яких ми перебуваємо" © Еспресо.TV
Міністерка розповіла про антикризові заходи, спрямованих на соціальний захист українців.

У період пандемії склалося враження, ніби соціальна сфера майже залишилася поза увагою, на відміну від медичної та економічної тем. Міністерка соціальної політки Марина Лазебна в інтерв'ю для ZN.UA розповіла про антикризові заходи, спрямовані урядом на соцпідтримку українців.

"Підтримка доходів у тих, в кого вони падають, матеріальне забезпечення людей; зняття бар'єрів та розширення доступу до соціальних програм і пільг – це дві головні речі, які сьогодні в соціальному захисті роблять всі країни", - зазначила Лазебна.

За її словами, український уряд вживає аналогічних заходів для захисту людей. Зокрема, для пенсіонерів впровадили три програми. Для прикладу Лазебна нагадала, про доплату пенсіонерам, старшим 80 років. Щоправда доплата становить 500 грн.

"За ініціативою президента України урядом було прийнято рішення щодо виплати одноразової грошової допомоги в розмірі 1000 гривень окремим категоріям населення. Крім пенсіонерів, розмір пенсійних виплат яких становив 5 тисяч гривень, таку допомогу отримали ще й 600 тисяч осіб з інвалідністю, а також ті, хто отримує пенсії по втраті годувальника. Всього в цю програму потрапили 10,6 млн людей", - заявила міністерка.

За словами Лазебної у травні вже проводять індексацію пенсії на 11% для 6,9 млн пенсіонерів. Міністерка також згадала про розширення та посилення програми субсидій. Зокрема, я 3,2 млн домогосподарств в Україні встановили додаткову компенсацію витрат на оплату окремих комунальних послуг на період карантину. Субсидії та допомоги автоматично перепризначили.

"Крім того, для посилення соціального захисту українців, які у період карантину втратили роботу, було надано можливість скористатися у спрощеному порядку програмами субсидій на оплату житлово-комунальних послуг та допомоги малозабезпеченим сім'ям", - додала Лазебна.

На питання про те, чи достатньо цього на її думку, міністерка заявила, що ці заходи є достатніми в тих умовах, в яких зараз перебуває Україна. Водночас вона зазначила, що сьогодні потрібно звернути увагу на те, які категорії випадають із системи підтримки, але потребують додаткового захисту з боку держави в умовах карантинних обмежень.

Однією з таких категорій Лазебна назвала ФОПів, що працюють на спрощеній системі оподаткування. Вона пояснила, що здебільшого вони здійснювали діяльність у сфері надання послуг та на даний момент фактично позбавлені можливості отримання доходу.

Міністерка зазначила, що її відомство ініціювало виплату на період карантину додаткової фінансової допомоги на кожну дитину до досягнення нею 10 років для ФОПів, які належать до I–II груп платників єдиного податку, і сплачували в повному обсязі ЄСВ у 2019 році. Виплату такої допомоги запроваджено на період карантину та на один місяць після дати його відміни.

"За нашими підрахунками, право на допомогу матимуть більше 300 тисяч сімей, у яких виховується майже півмільйона дітей. Розмір допомоги становитиме на дітей віком до 6 років – 1779 грн; на дітей віком від 6 до 10 років – 2218 гривень. Тобто сім'я, до складу якої входить двоє дітей, залежно від їх віку, отримає додатково від держави від 3500 до 4500 гривень щомісячно", - зазначила Лазебна відповідаючи на питання, чому для виплати дитині має бути до 10 років.

Також міністерка додала, що в Україні впровадили програму допомоги по частковому безробіттю для малого та середнього бізнесу.

Зазначимо, що проблеми з держбюджетом виникли ще до епідемії коронавірусу. А карантин їх лише посилив. Зокрема, всього видатки Мінсоцполітики скоротили на 9,8 млрд грн (8,3%), а видатки Пенсійного фонду збільшили на 29,7 млрд грн (17,2%). Однак, за словами Лазебної, незважаючи на це, жодної соціальної програми нібито не скоротять.

Читайте також: Міністерка соцполітики пояснила, якою має бути соціальна модель держави

"Ми готові до цього. Ще 25 березня уряд затвердив постанову "Про особливості надання житлових субсидій", з якою, відповідно до Закону України від 17.03.2020 р. (щодо запобігання поширенню коронавірусу) підвищено соціальну захищеність отримувачів субсидій. Зокрема в постанові встановлено особливості для призначення субсидій громадянам, яких було звільнено з роботи в період карантину, збільшено соціальні нормативи споживання житлово-комунальних послуг на 50%, а також передбачено випадки, коли заборонено припиняти надання житлових субсидій. І навіть з цими заходами ми входимо в нормальний режим фінансування", - відповіла Лазебна на те, що число тих, хто потребує субсидій, однозначно збільшиться.

За її словами, ці рішення діятимуть протягом карантину та ще 30 днів після його завершення. Якщо після цього "піде якийсь негативний тренд, то будемо робити додаткові кроки".

Лазебна нагадала, що Фонд боротьби з коронавірусом має 64 млрд грн. Під час минулого засідання уряд виділив із фонду 1,6 млрд грн для допомоги ФОПам. Зараз опрацьовується питання збільшення трансферту для Фонду соціального страхування.

"До того ж, було проведено перемовини зі Світовим банком щодо продовження до 2023 року і дофінансування на 150 млн доларів проекту "Модернізація соціальних послуг" (300 млн доларів позики на цей проект було виділено Світовим банком ще у 2014 році. Проект мав завершитись у вересні 2020 року). 50 млн дол із цього додаткового фінансування підуть на підтримку держбюджету та фінансування вжитих урядом заходів із соціальної підтримки українців в період пандемії", - додала Лазебна.

Детальніше читайте в інтерв'ю Марини Лазебної, з якою для ZN.UA поспілкувалася Алла Котляр.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі