"Путін навіть в Китаї виставив претензії Україні щодо політичного блоку Мінських угод... Насправді, Україна його виконала. Ми прийняли і закон про амністію (під яку, до речі, не підпадають терористи і вбивці, а от "заблукалі" - так), й про особливості місцевого самоврядування. Але ці закони не набули чинності", - пише вона на своїй сторінці в Facebook.
За словами Геращенко, цьому завадили "проведення на окупованих територіях незаконних виборів у 14 і 18 (2014 і 2018 роках – ред.)", визнання Росією "документів" терористичних угруповань "Л-ДНР", а також "указ про незаконну паспортизацію українців".
"Тому для реалізації політичного блоку Путін має скасувати свої укази про визнання так званих документів ОРДЛО й указ про незаконну паспортизацію українців. Москва має публічно визнати незаконність "виборів" , а в ОРДЛО мають бути негайно розформовані всі псевдооргани псевдовлади", - додає політик.
Водночас вибори на тимчасово окупованій території Донецької і Луганської областей можливі лише після демілітаризації і за українськими законами, наголошує Геращенко.
І додає, що не менш важливими є безпековий блок, на першочерговому виконанні якого Україна регулярно наполягає на засіданнях ТКГ у Мінську. Для якого необхідні сталий режим припинення вогню і виведення зі сходу України російських військових і техніки.
"Виконання гуманітарного блоку є надважливим (але в жодному випадку не можна підміняти ключовий, безпековий блок, надважливим гуманітарним). Й коли ми говоримо про заручників, то мова йде не лише про незаконно утримуваних на окупованих територіях, а й політв'язнів Кремля в російських тюрмах", - наголошує вона.
За словами Геращенко, бажання Путіна роздавати російські паспорти за спрощеною процедурою усім українцям, а не лише в ОРДЛО є спробою "піднімати ставки і нагнітати ситуацію.., він готує несприятливий фон для першого діалогу з новообраним президентом". Втім така тактика РФ не є неочікуваною і новою, резюмує політик.
Нагадаємо, 24 квітня Путін підписав указ про спрощене надання російського громадянства жителям ОРДЛО, що суперечить Мінським угодам.
Україна звернулася до Ради Безпеки ООН і поінформувала Раду Європи. Міністерство закордонних справ України закликало міжнародних партнерів України посилити санкції проти РФ.
Президент України Петро Порошенко і секретар РНБО Олександр Турчинов розцінили дії Кремля як підготовку до відкритого вторгнення РФ під приводом захисту своїх громадян.
Переможець президентських виборів Володимир Зеленський на демарш Кремля публічно не відреагував. На Facebook-сторінці "Команди Зеленського" з'явилася заява, в якій говориться, що роздачею паспортів Путін фактично визнав Росію державою-окупантом.
США дії Путіна назвали дестабілізуючими і абсурдними, а також нагадали про підтримку територіальної цілісності України. Держави ЄС у Радбезі ООН засудили дії Кремля, констатувавши, що паспортний указ Путіна порушує державний суверенітет України і суперечить Мінським домовленостями.
Про те, для чого це зроблено і чому саме тепер, читайте в матеріалі Сергія Немирича "Три в одному" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".