Генасамблея ООН прийняла нову резолюцію про порушення прав людини в Криму

Поділитися
Генасамблея ООН прийняла нову резолюцію про порушення прав людини в Криму Нову резолюцію підтримали 65 держав © tsn.ua
Попри те, що імена політв'язнів вкрай рідко містяться у резолюціях ООН, у новому документі згадуються Сенцов, Балух і Куку.

Генеральна Асамблея ООН ввечері у суботу, 22 грудня, ухвалила резолюцію "Ситуація з правами людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополь, Україна". У ній поіменно згадуються політв'язні Кремля Олег Сенцов, Володимир Балух та Емір-Усеїн Куку, повідомляє "Укрінформ".

Проект відповідної резолюції ініційовано Україною, його підтримали 65 країн. У ній ООН висловлює глибоке занепокоєння повідомленнями про порушення російськими окупантами прав людини в анексованому Криму.

Зокрема, тортури та "вибивання" свідчень у політично вмотивованих справах, що тривають від початку окупації українського півострова РФ у 2014 році, переслідування українських і кримськотатарських активістів, зникнення мешканців Криму, позасудові вбивства, переслідування релігійних меншин, обмеженням свободи совісті та свободи слова.

Усі факти порушень окупантами прав людини на анексованому українському півострові засуджуються, окремо наголошується на тому, що Росія не виконала вимоги попередніх аналогічних резолюцій, до того ж, ситуація лише погіршилася.

Імена політв'язнів вкрай рідко містяться у резолюціях ООН. Серед останніх відомих випадків в історії організації - згадка дисидентів Нельсона Мандели (ПАР) і Аун Сан Су Чжі (М'янма).

"(ГА висловлює - ред.) глибоке занепокоєння повідомленнями про те, що з 2014-го року влада Росії використовує тортури для отримання підроблених свідчень у політично мотивованих переслідуваннях, включно зі справою українського режисера Олега Сенцова, висловлює глибоке занепокоєння подальшими затриманнями й арештами Росією українських громадян, включно з Володимиром Балухом та Еміром-Усеїном Куку", - йдеться у документі.

У документі також міститься заклик до країни-окупанта забезпечити права людини і базові свободи незаконно ув'язнених, які утримуються в анексованому Криму та на території РФ. Зокрема, право медичну допомогу та доступ до політв'язнів лікарів і фахівців міжнародних організацій, включно з МКЧХ і Європейським комітетом із запобігання тортурам для перевірки стану здоров'я затриманих.

Також вперше резолюція ООН закликає дотримуватися Правил Нельсона Мандели щодо бранців Кремля.

"(ГА закликає - ред.) дотримуватися, у відповідності до міжнародного права, прав українських в'язнів і заарештованих у Криму та Російській Федерації, аж до їхнього звільнення, особливо тих, які оголосили голодування, закликає поважати Мінімальні стандартні правила поводження з в'язнями (Правила Нельсона Мандели)", - наголошується у резолютивній частині документа.

У ньому ж йдеться про необхідність забезпечення РФ, згідно з Віденською конвенцією, безперешкодного доступу українських консулів і омбудсмена до всіх громадян України, незаконно утримуваних у Криму та Росії.

Нова резолюція про порушення РФ прав людини в анексованому Криму стала третьою ініційованою Україною та ухваленою Генасамблеєю ООН за останні два роки. У ній міститься низка нових статей, зокрема, щодо правильної назви півострова в усіх документах, комунікаціях і публікаціях організації: "Автономна Республіка Крим та місто Севастополь, Україна, тимчасово окуповані Російською Федерацією". Назва поширюється й на ті документи, в яких згадуються статистичні дані РФ.

Ухвалена резолюція також закликає Росію повернути анексований Криму Україні. Та вперше - окремо закликає Генерального секретаря ООН підготувати спеціальну доповідь щодо виконання цієї резолюції, включно з рекомендаціями щодо кращого її впровадження, до наступної, 74-й сесії Генеральної Асамблеї у 2019 році.

Нагадаємо, 17 грудня Генеральна Асамблея ООН ухвалила резолюцію "Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим і м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного й Азовського морів". Проект резолюції був ініційований Україною та представлений від імені групи держав, її підтримали 66 країн, 72 – утрималися, 19, зокрема Росія, її сателіти та деякі країни СНД, проголосували проти.

У документі містився перелік загроз, які Росія створює для України, Чорноморського регіону та всієї Європи, перекидаючи війська й озброєння в анексований Крим, і прямий заклик до РФ негайно демілітаризувати український півострів і припинити його окупацію.

Окремо в резолюції йдеться про атаку росіян на українську корабельну групу в Керченській протоці та Чорному морі 25 листопада. Держави, які проголосували "за", закликали РФ не перешкоджати свободі судноплавства в Чорному та Азовському морях і Керченській протоці, та засудили незаконне будівництво Керченського мосту.

У Міністерстві закордонних справ України наголосили на тому, що її ухвалення свідчить про чітку позицію міжнародного співтовариства щодо підтримки територіальної цілісності України та засудження агресії РФ. У Раді федерації РФ традиційно звинуватили ООН у нібито "підігруванні" Україні.

Докладніше про наслідки Керченської кризи читайте у статті Олени Снігир "Навипередки з міжнародним правом" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі