Екс-депутат Держдуми назвав Олександра Януковича головним перемовником з отримання від РФ $ 3 млрд

Доповнено
Поділитися
Екс-депутат Держдуми назвав Олександра Януковича головним перемовником з отримання від РФ $ 3 млрд Основним перемовником з української сторони був Олександр Янукович, заявив Пономарьов © lb.ua
Син Януковича отримав можливість збагатитися з допомогою операцій на фондовому ринку, заявив Ілля Пономарьов на допиті в суді.

Головним перемовником при досягненні домовленостей щодо надання Росією Україні 3 млрд доларів у грудні 2013 року був син тодішнього президента Віктора Януковича Олександр, заявив екс-депутат Держдуми РФ Ілля Пономарьов під час дачі свідчень в Оболонському райсуді Києва.

"Наскільки мені відомо, основним перемовником з української сторони був Олександр Янукович, син президента країни, і ця інформація була доступна низці співробітників тодішньої адміністрації президента України, які, я так розумію, ще й особисто брали участь у цьому процесі", - сказав він.

За словами Пономарьова, першому віце-прем'єр-міністру РФ Ігорю Шувалову і його команді доручили знайти спосіб підтримати особисто Януковича і його оточення, та знайти спосіб схилити їх до того, щоб угоду про асоціацію Україна-ЄС не було підписано, а Україна залишалася в сфері російського впливу.

За його словами, в Росії були незадоволені тим, що відбувається на Майдані, оскільки розуміли, що керівництву України може знадобитися допомога, щоб впоратися з виниклою ситуацією.

"Були скарги, що українське керівництво діє непослідовно і не приймає жорсткі заходи, що дозволило б це все закінчити (протести на Майдані, - ред)", - розповів Пономарьов.

Він зазначив, що в результаті була придумана схема надання Україні фінансової допомоги, пов'язана з держоблігаціями.

"До вересня 2013 року була розроблена "нестандартна" схема надання Україні фінансової допомоги, пов'язана з державними облігаціями України. Росія зобов'язалася придбати певну кількість державних облігацій України, перший транш був запланований на 3 млрд доларів, а загалом обсяг фінансування повинен був скласти 15 млрд доларів", - сказав Пономарьов.

За його твердженням, представникам української еліти запропонували на вторинному ринку провести скуповування цих облігацій, щоб "після оголошення купівлі Росією облігацій, вони підлетіли в ціні, і у цих людей утворився б особистий прибуток".

"Суть полягала в тому, щоб не безпосередньо передавати гроші, а дати можливість певним особам, в даному випадку сину тодішнього президента Олександру Януковичу збагатитися з допомогою операцій на фондовому ринку. У Росії в цьому брав участь мінімум один великий інвестиційний фонд - Franklin Templeton. Також була проведена ще низка аналогічних угод, коли ці облігації купувалися з дисконтом, і які потім росли в ціні", - розповів колишній депутат.

Пономарьов підтвердив озвучену ним під час допиту на досудовому слідстві інформацію про те, що Віктор Янукович отримав за цю операцію 1 млрд доларів: "Я підтверджую, що це підкуп безпосередньо".

Адвокат Віталій Сердюк заперечив свідку, сказавши про те, що вигоду від продажу єврооблігацій отримала тільки Україна, а не треті особи. На що Пономарьов зазначив, що безпосередню прибуток під час продажу облігацій отримує не держава, а інвестори, які купують облігації.

"А Україна тим самим на себе бере зобов'язання погасити ці облігації, причому з відсотками. Тобто з точки зору кількості грошей, які отримує Україна, це "негативна" кількість", - додав він.

На початку 2016 року Росія подала проти України позов до високого суду Лондона з вимогою виплатити $ 3,137 млрд за облігаціями, розміщеними в 2013 році, а в липні зажадала винесення рішення щодо суперечки в прискореному порядку.

У березні 2017 року Високий суд Лондона ухвалив прискорений розгляд позову Росії до України за євробондами на 3 млрд доларів. Суддя відкинув всі аргументи української сторони, в тому числі - зняв з РФ звинувачення у політичному тиску на Україну.

У червні Україна оскаржила рішення Лондонського суду у справі про "борг Януковича". Слухання апеляції попередньо призначили на другу половину січня 2018 року.

У вересні Україна виконала постанову Високого суду Лондона щодо компенсації частини судових витрат, понесених Росією в судовому розгляді з "бондами Януковича".

Тим часом Рада директорів МВФ визнала добросовісної позицію України щодо боргу перед Росією на три мільярди доларів.

Наприкінці січня 2018 року стало відомо про те, що Апеляційний суд Англії за підсумками п'ятиденного розгляду апеляції України на рішення Високого суду Лондона постановив відкласти винесення остаточного рішення.

Детальніше про перспективи розгляду щодо "боргу Януковича" у Високому суді Лондона читайте в статті Юлії Самаєвої "Виграшна поразка" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі