Представники Європейської народної партії в Європарламенті засумнівалися в доцільності реалізації так званої "формули Штайнмаєра", констатувавши, що вона вигідна лише Росії. Позицію найбільшої фракції Європейського Парламенту озвучила латвійська депутатка Сандра Калнієте у середу, 9 жовтня.
"Україна погодилася імплементувати "формулу Штайнмаєра" з метою вирішення конфлікту на Сході України. Але справедливості заради треба запитати: а що дійсно змінилося з 2016 року, коли цю формулу порадили в перший раз? Відповідь – майже нічого. Я б хотіла вірити, що ці домовленості – крок вперед в напрямку мирного рішення, але у мене є деякі сумніви", - заявила депутатка в ході обговорення українського питання депутатами Європарламенту.
Калнієте застерегла, що проведення виборів в ОРДЛО може стати інструментом легітимізації окупаційних адміністрацій і бойовиків російсько-окупаційних формувань.
"Вони (Росія - Ред.) проведуть вибори в Донецьку і Луганську. і сепаратисти отримають певну легітимність. Це те, що потрібно Росії. Ходять чутки, що Росії навіть можуть пообіцяти зупинити українське просування до ЄС і НАТО" , - заявила політик.
Вона також звернула увагу колег на масові протестні акції, які охопили Україну після заяв президента Володимира Зеленського про погодження "формули Штайнмаєра".
"Такі протести можуть дестабілізувати суспільство в усій країні, і це знову зробить Росію стороною, о виграє. Тому друзі України мають пильно стежити за розвитком подій в країні, щоб запобігти можливост того, що питання Донбасу й анексії Криму зникне з міжнародного порядку денного", - підсумувала Калнієте.
Її колега по групі ЄНП, болгарський депутат Александр Александров Йорданов закликав європейських політиків припинити "фліртувати з Путіним" і не заохочувати російську агресію проти України. Він також висловив побоювання, що реалізація "формули" може підірвати державний суверенітет України.
"Чи не думаєте ви, що "формула Штайнмаєра" заохочує пана Путіна продовжувати з його планом щодо України? Чи не створює ця формула необхідні умови для того, щоб заблокувати в довгостроковій перспективі будь-суверенне рішення інституцій в Києві? чи не призведе ця формула до того, що в самій Україні буде менше України?", - поставив риторичні питання депутат.
"Я вважаю, що прийшов час для того, щоб деякі європейські лідери перестали фліртувати з Путіним", - підсумував представник Болгарії.
Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".
Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. 6 жовтня у столиці відбулось багатотисячне віче "Ні капітуляції!". Проти проти "Формули Штайнмаєра" виступили ряд обласних і міських рад.
Проти реалізації цієї формули виступила партія "Європейська солідарність". "Голос" і "Батьківщина" зажадали від Зеленського пояснень про зміст домовленостей з державою-агресором. Позитивно сприйняли новину лише в проросійській "Опозиційній платформі – За життя".
Ще 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".
Міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.
Детальніше про "формулу Штайнмаєра" і наслідки її можливої реалізації читайте у статтях Тетяни Сіліної "Формула вибору" і Костянтина Єлісєєва "Диявол – у формулі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".