П'ятий президент України і лідер партії "Європейська Солідарність" Петро Порошенко у черговий раз розкритикував так звану "формулу Штайнмаєра" і готовність президента Володимира Зеленського та його команди до односторонніх поступок Росії. Порошенко закликав владу публічно визнати, що легкого шляху вирішення проблеми Донбасу немає, і запропонував сім кроків, які, на його думку, мають убезпечити керівництво країни від потрапляння в російські пастки.
"З відходом на міфічні позиції 2016-го ми втрачаємо близько 30 населених пунктів і ряд ключових висот. Там за кожен метр заплачено життям українських героїв. Тепер військових готують до того, щоб відійти з облаштованих позицій у чисте поле. Це - наслідки розведення військ за так званою "формулою Штайнмаєра". Проукраїнськи налаштовані місцеві жителі - теж у шоці. Вони бояться розправи", - заявив експрезидент у відеозверненні, опублікованому ввечері в середу, 9 жовтня.
"Влада повинні сказати суспільству правду хоча б через півроку після президентських виборів. Простих рішень - немає. Завершити всі швидко - неможливо. Я сам колись мав це визнати", - додав Порошенко.
На його думку, політичне керівництво України на переговорних майданчиках має наполягати на принципах "спершу безпека", "нічого не погоджено, поки все не погоджено" і "тільки через безпеку до виборів".
По-друге, "формула Штаймаєра" повинна розглядатися як елемент "дорожньої карти" Мінських домовленостей. Включно з виведенням російських військ і техніки з території України, відновленням контролю над кордоном і роззброєнням незаконних мілітарних формувань.
По-третє, відведення військ може проводитися лише в умовах сталогоі тривалого припинення вогню. Лінію розмежування має бути приведено до зафіксованої в Мінську 19 вересня 2014 року, а російські окупанти повинні повернути Україні контроль над 2,5 тисячами квадратних кілометрів території.
По-четверте, спостерігачі моніторингової місії ОБСЄ мають отримати безперешкодний і повний доступ до всієї території ОРДЛО, включаючи неконтрольовану ділянку україно-російського кордону.
По-п'яте, Порошенко запропонував створити у Тристоронній контактній групі підгрупу з питань кордону.
По-шосте, наполягати на розміщенні міжнародного миротворчого контингенту ООН на всій території ОРДЛО.
Сьомим кроком Порошенко назвав відновлення українського оподаткування, банківської і фінансової системи в ОРДЛО, повернення "націоналізованих" підприємств законним власникам.
"Тільки це дасть підстави і можливість повною міроювідновити соціальне забезпечення регіону", - підкреслив екс-президент.
Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".
Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. 6 жовтня у столиці відбулось багатотисячне віче "Ні капітуляції!". Проти проти "Формули Штайнмаєра" виступили ряд обласних і міських рад.
Проти реалізації цієї формули виступила партія "Європейська солідарність". "Голос" і "Батьківщина" зажадали від Зеленського пояснень про зміст домовленостей з державою-агресором. Позитивно сприйняли новину лише в проросійській "Опозиційній платформі – За життя".
Ще 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".
Міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.
Детальніше про "формулу Штайнмаєра" і наслідки її можливої реалізації читайте у статтях Тетяни Сіліної "Формула вибору" і Костянтина Єлісєєва "Диявол – у формулі" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".