Народні депутати підтримали резонансний законопроєкт №5655 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування сфери містобудівної діяльності».
З мінімальною перевагою проєкт закону проголосували у цілому. Народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що голоси «за» дали 228 депутатів при 226 необхідних.
Вочевидь, впевненості у результатах голосування в авторів законопроєкту не було до останнього. Оскільки сьогодні депутати отримали порівняльну таблицю для другого читання.
Противників законопроєкту найсильніше турбують безконтрольність забудовників та фактичне усунення архітекторів і громад від участі у розбудові міст. На їхню думку, у чинній редакції документ лобіює інтереси великих забудовників.
Питання до законодавчої ініціативи є й у Нацагентства з питань запобігання корупції. Як вже повідомляло ZN.UA, в Агентстві дійшли висновку, що документ не відповідає Антикорупційній стратегії на 2021-2025 роки, запропонувавши депутатам внести необхідні зміни.
Проти законопроєкту вже висловилися Національна спілка архітекторів України та окремі архітектори, які зараз захищають Україну. Заступниця голови Архітектурної палати НСАУ Анна Кирій назвала законопроєкт «реформою містоґвалтування».
Асоціація міст України надала свої пропозиції профільному комітету Верховної Ради до другого читання законопроєкту №5655. Як зазначив виконавчий директор АМУ Олександр Слобожан, відсутність чітко визначених норм в законопроєкті збільшує можливу корупцію та зводить нанівець ідею діджиталізації дозвільної системи в містобудуванні.
Зі спільною заявою виступили й мери 39 українських міст. Міські голови зауважили, що законодавча ініціатива створює умови для появи приватного органу контролю містобудівної діяльності без жодного впливу держави чи місцевого самоврядування.
Як запропонована владою реформа містобудування може перетворитись на утворення такої собі будівельної автономії, де громадянському суспільству відведено лише роль глядача, аналізує Георгій Могильний у статті «Автономна Будівельна Республіка. Факти без міфів».