Новопризначений секретар Ради національної безпеки і оборони Олександр Данилюк пообіцяв, що найближчим часом президент Володимир Зеленський внесе до парламенту проект закону про кримінальну відповідальнысть за незаконне збагачення.
"Перше і головне на цьому етапі – це прийняття закону, що повертає кримінальну відповідальність за незаконне збагачення... Президент Зеленський найближчим часом подасть цей законопроект до Верховної Ради", - заявив Данилюк на брифінгу в Києві у вівторок, 28 травня.
За словами секретаря РНБО, він сподівається що редакцію законопроекту буде узгоджено з міжнародними партнерами України, а депутати проголосують за нього.
"Сподіваюся, сьогодні він буде остаточно узгоджений з нашими міжнародними партнерами і буде поданий в Раду для прийняття відповідних рішень" , - зазначив Данилюк.
Терміни подання президентського законопроекту секретар РНБО називати не став, проте раніше представник президента в Раді Руслан Стефанчук повідомляв про відмову Зеленського співпрацювати з парламентом до виборів через "недоговороздатність депутатів".
Данилюк додав, що 28 травня відбулась зустріч Володимира Зеленського з місією Міжнародного валютного фонду.
Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.
28 лютого президент Петро Порошенко направив до Ради як невідкладний законопроект про введення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення. Крім президентського, в парламенті зареєстровані ще 10 депутатських законопроектів.
Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка". "Опозиційного блоку" та груп "Відродження" і "Воля народу". Їх інтереси в суді представляв депутат від "Народного фронту" Павло Пинзеник.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні запровадили в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.
У ЄС висловили стурбованість, у зв'язку зі скасуванням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а експерти антикорупційної ініціативи EUACI розкритикували рішення КСУ та його мотиваційну частину.
У НАБУ констатували, що змушені закрити 65 кримінальних проваджень за статтею про незаконне збагачення. Повідомлення про підозру за ст. 368-2 вручені екс-керівнику ДФС Мирославу Продану першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну, екс-співробітнику ГПУ Дмитру Сусу, екс-прокурору сил АТО Костянтину Кулику, голові Держаудиту Лідії Гавриловій. Також зареєстровано кримінальні провадження щодо народних депутатів Вадима Рабіновича, Олега Ляшка, Євгена Дейдея, Максима Полякова та інших парламентарів і посадовців.