Чому диктатори бояться дівчат: War on the Rocks про те, що жіночі протести часто стають революціями

Поділитися
Яку роль гендер відіграє у побудові демократії?

У 1987 році аргентинські матері зібралися, щоб протестувати проти загибелі їхніх синів і чоловіків від рук авторитарної військової хунти. Цей рух став каталізатором успішного продемократичного руху в Аргентині і поклав край режиму Відели. Через публічні демонстрації материнської скорботи Комітет солдатських матерів, заснований у 1989 році, під час радянсько-афганської війни, привернув увагу громадськості до корупції та порушень прав людини в радянській армії. Він загострив занепокоєння радянською системою, що сприяло її краху.

Зараз в Ірані набирає обертів протестний рух, який розпалили та розповсюдили жінки та дівчата саме після вбивства поліцією моралі 22-річної дівчини. Росія використовує поняття гіпермаскулінності як ключовий засіб контролю режиму всередині країни. Сі Цзіньпін зміцнює свою владу в Пекіні, а Комуністична партія Китаю розпалює занепокоєння щодо «фемінізації» хлопчиків, що суперечить десятиліттям китайської політики гендерної рівності.

Спільна нитка між усіма цими прикладами: стать. Як пишуть у своїй статті для американського видання War on the Rocks Кетлін Дж. Маккінс, Бенджамін Дженсен і Джерон Вортон, стать відіграє важливу роль у створенні та поширенні влади, що особливо важливо в авторитарних режимах

Як показує історія, коли громадяни кидають виклик цим гендерним структурам влади, стають можливими глибокі суспільні зміни. Відтак гендер є ключовою лінією розлому в авторитарних суспільствах, з якими конкурують демократії. Існує ще одна важлива причина для спільноти національної безпеки почати приділяти більше уваги ґендеру: супротивники, такі як Росія, використовують ґендерну зброю, щоб виправдати вторгнення в Україну.

Жінки часто відіграють важливу роль у боротьбі з авторитарними владними структурами, як показали нещодавні події в Ірані, і вони роблять це всупереч традиційно консервативним гендерним ролям, які приписують усім громадянам багато сучасних авторитарних режимів. Але гендер як концептуальна лінза не обмежується жінками та жіночою репрезентацією. Це також дозволяє нам досліджувати, як чоловіки сприймають свої ролі та ідентичність, як ці ідентичності та ролі виражаються на індивідуальному та структурному рівнях, і як ці ідеї формують стратегічну культуру та національні політичні рішення.

Автократи в усьому світі поспішають прийняти патріархальний тоталітаризм і розгорнути абсолютно нову форму інформаційної війни. Вже недостатньо контролювати виступ чи зібрання. Диктатори маніпулюють ідентифікацією та дискурсами – особливо потужними, такими як гендерні норми – щоб виправдати свій контроль над суспільством.
В Ірані за нещодавньою хвилею протестів, очолюваною жінками, стоїть довга історія. Протягом десятиліть режим використовував гендерні норми та ідентичність як ключовий інструмент репресій. «Традиційні цінності» служили виправданням для відмови в основних свободах. Проте боротьба за права жінок і індивідуальні права в Ірані переплітаються. Гендер став простором опору, що зробило останню хвилю протестів особливо важкою для авторитарного режиму.

Путін наполягав на ремаскулінізації Росії, маніпулюючи традиційними культурними символами та мовою, щоб виправдати територіальну експансію. Ця призвело до значного погіршення прав жінок у Росії. Путін зайшов настільки далеко, що заявив: росіяни, які прагнуть гендерних свобод, є частиною більшої антиросійської п’ятої колони. Російські соцмережі переповнені групами, які виступають ненавистю, як-от Male State, які стали відвертими прихильниками війни Путіна в Україні. Російська еліта роками використовувала молодіжні угруповання, такі як «Наші» – «антифашистський рух», описаний як «Покоління Путіна» – щоб пов’язати гендер як контрапункт із Заходом. Маніпулювати гендерними ролями та ідентичністю Путіну допомагають глобальні мережі популістів, які вважають традиційні цінності та суспільство під загрозою.

Комуністична партія Китаю розглядає фемінізм як загрозу власній ідеології. Сі Цзіньпіна було визначено як неотрадиціоналіста, який пропагує ідею культурного дефіциту, щоб виправдати централізоване правління та репресії. Комуністична партія все більше зосереджується на гендері як на загрозі стабільності, закликаючи державні інституції запобігати фемінізації чоловіків і пропагувати китайських знаменитостей, які вважаються маскулінними, напротивагу «чоловікам-ненькам» із «ненормальною естетикою». Правителі Китаю, які складаються виключно з чоловіків, вирішили, що систематичне підкорення жінок є важливим для збереження виживання Комуністичної партії. Оскільки ця боротьба за виживання партії стає ще більш напруженою, репресії проти фемінізму та прав жінок, ймовірно, посиляться.

Іншими словами, гендерні ролі є центром тяжіння в інформаційному середовищі для автократів, які прагнуть обмежити вільне самовираження та обмін у своїх суспільствах. Ці режими мають часто використовують суміш комп’ютерної пропаганди та цензури як поборників традиційних цінностей перед загрозою.
Сьогоднішні диктатори бояться, що дівчата – і жінки, а також матері, бабусі та чоловіки, які противляться карикатурним уявленням про маскулінність – стають політично свідомими та активними. Вони є протилежністю ідеалу гіпермачо, який став таким центральним у сучасній авторитарній проєкції влади.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі