Україна наполягатиме на виконанні Іраном домовленостей щодо розслідування катастрофи літака «МАУ», що летів з Тегерана до Києва, заявив заступник міністра закордонних справ Євген Єнін. Лайнер збили ракетою, випущеною Корпусом вартових Ісламської революції (КВІР).
«Ми вимагаємо об'єктивного і неупередженого розслідування, і на словах іранська сторона підтверджує те саме. Водночас, як зазначив мій колега, заступник генерального прокурора України (Гюндуз Мамедов - ред.), обіцянки досі залишаються нереалізованими. Саме тому ми буквально найближчими днями вчергове виходитимемо на контакт з іранською стороною, наполягатимемо на виконанні досягнутих домовленостей», - зазначив він в етері «Україна 24».
Єнін підкреслив: досягати домовленостей і не реалізовувати їх є абсолютно контрпродуктивним. Саме тому, каже заступник міністра, Україна не зацікавлена в продовженні видимості конструктивного діалогу.
Однак українська сторона все ж розраховує на наявність доброї волі в іранської, додав він. За словами заступника міністра, найголовнішим досягненням є те, що іранська сторона підтвердила свою відповідальність за збиття українського літака.
Україна вимагатиме виконання Іраном своїх міжнародних зобов'язань за допомогою всіх інструментів, як дипломатичних, так і кримінально-правових. Але головний акцент буде зроблений на двосторонній переговорний процес, додав він.
Однак якщо переговори зайдуть у безвихідь, Київ готовий звертатися до всіх міжнародних інстанцій для захисту порушених прав, включно з Міжнародним судом ООН, підкреслив Євген Єнін.
Нагадаємо, Boeing 737 розбився вранці 8 січня. Літак збили двома ракетами класу «земля - повітря» ЗРК «Тор-М1» російського виробництва. Зенітно-ракетний комплекс належить КВІР. В авіакатастрофі загинули 176 осіб, громадяни семи держав.
Спочатку Іран заперечував свою причетність до катастрофи, одразу ж заявивши про технічну несправність літака. Однак 11 січня командувач аерокосмічними силами КВІР Амір Алі Хаджизаде взяв на себе всю відповідальність за катастрофу. Згідно з офіційною версією, цивільний борт збили помилково.
Україна кваліфікувала авіакатастрофу як особливо тяжкий злочин, Іран - як ненавмисне вбивство. У липні сторони провели в Києві перший раунд переговорів. Українська влада тоді відгукувалась про їхні підсумки з обережним оптимізмом.
Докладніше про двосторонні переговори Києва і Тегерана щодо збитого іранцями українського літака читайте в статті Володимира Кравченка «На шляху до Гааги» у ZN.UA.