Глава української делегації в Парламентській Асамблеї Ради Європи Володимир Ар'єв дорікнув президента України Володимира Зеленського в спробах перекласти на інших свою відповідальність за дипломатичний провал у ПАРЄ. Депутата обурили претензії Зеленського до ефективності дій делегації в Асамблеї.
На брифінгу в четвер, 27 червня, коментуючи ситуацію в ПАРЄ, президент заявив: "Якщо наші депутати звертаються до мене, що я зробив, я можу їх запитати, що вони зробили, щоб цього не сталося".
"Президент запитує, що українська делегація зробила, щоб не пустити Росію в ПАРЄ? У 2014 вигнали. У 2015 вигнали. Раптом у 2016 прийняли кілька резолюцій, де була жорстка умова повернення РФ тільки після серйозних кроків з боку Росії. У 2017 вигнали проросійського президента ПАРЄ. У 2018 зірвали репорт про повернення РФ, який був прийнятий зараз. Між тим багато інших документів з приводу заручників, моряків, кримських татар, анексії Криму. І сотні зустрічей, переговорів і домовленостей", - відповів Ар'єв Зеленському на своїй сторінці у Facebook.
Депутат висловив упевненість, що в ході недавніх зустрічей з лідерами Німеччини і Франції Ангелою Меркель і Еммануелем Макроном Зеленський мав не просто вислуховувати їхні відмови, але й висувати зустрічні умови, використовувати всі доступні дипломатичні інструменти.
Ар'єв нагадав, що президент так і не знайшов часу для зустрічі з українською делегацією напередодні найважливішого засідання ПАРЄ.
"А тепер у мене зустрічне питання до президента: ви тільки вислухали відмови в Берліні, Парижі, і на цьому все? Ви, маючи всі можливості та інструменти, як глава дипломатії не запропонували жодних зустрічних умов? Чому не знайшли часу зустрітися з українською делегацією, яка просила про зустріч? Ми пояснили, що міг зробити президент. Чому не набрали Порошенка, який би теж міг пояснити, що робити, як це робив не один раз?", - обурився голова делегації.
"Не треба перекладати свій провал на інших. Відсутність досвіду зміниться з часом. Сподіваюся. А невміння визнавати власні помилки може не пройти ніколи", - додав депутат.
Він підкреслив, що найближчими місяцями в Зеленського може не залишитися можливостей звинувачувати в провалах когось, і вся політична відповідальність за зовнішньополітичні позиції України буде лежати на президенті і його соратниках.
"Незабаром у вас, пане Зеленський, може бути парламентська більшість, свій уряд із міністром закордонних справ, а з ними і можливість показати, на що ви всі разом здатні. Наступна сесія ПАРЄ у жовтні. Дій. Те", - підсумував Ар'єв.
У ніч на 25 червня ПАРЄ зняла санкції делегації з Росії без будь-яких додаткових умов. За резолюцію проголосували 118 делегатів, проти - 62, і 10 осіб утрималися. Наступного дня ПАРЄ відновила права російської делегації в повному обсязі. На знак протесту представники семи держав вчинили демарш і покинули сесійну залу. Україну підтримали делегації Польщі, Грузії, Словаччини, Литви, Латвії та Естонії.
Перед цим українська та грузинська делегації оскаржили рішення про повернення РФ до ПАРЄ. Також делегація України відмовилася від участі в роботі ПАРЄ і попросила Верховну Раду терміново розглянути це питання. Депутати також поставили перед президентом Володимиром Зеленським і МЗС питання про доцільність участі в інших органах Ради Європи.
У день голосування представники української делегації поскаржилися, що Зеленський самоусунувся від ситуації в ПАРЄ і фактично залишив депутатів без дипломатичної підтримки напередодні найважливішого засідання. Президент відреагував на рішення ПАРЄ лише через 11 годин: його прес-служба поширила заяву про "стурбованість і розчарування" глави держави.
Детальніше про проблеми ПАРЄ після відновлення статусу РФ читайте у матеріалі Володимира Кравченка "Яка Рада, така й порада" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".