На знак протесту проти відновлення прав делегації Росії в Парламентській Асамблеї Ради Європи делегації семи держав вчинили демарш і покинули зал засідань. Україну підтримали представники Польщі, Словаччини, Грузії, Литви, Латвії та Естонії, повідомив народний депутат Леонід Ємець.
Делегації вказала на неприпустимість зняття санкцій з росіян без будь-яких умов і повідомили про наміри поставити перед своїми парламентами і урядами питання щодо подальшої участі в роботі ПАРЄ.
"Учора українська делегація в ПАРЄ заявила про демарш. Сьогодні Польща, Литва, Латвія, Словаччина, Естонія і Грузія разом з Україною стали разом. Делегації оголосили про неприпустимість зняття санкцій з Росії. І про загрозу від такого рішення для самого існування ПАРЄ", - написав Ємець на своїй сторінці у Facebook увечері в середу, 26 червня.
"Сьогодні ми, як делегати наших країн, не маємо відповідей перед нашими громадянами, як саме Рада Європи захищає їхні права, якщо вона проявляє більшу зацікавленість у захисті добробуту агресора, ніж жертв агресії та репресій. Майбутнє Ради Європи в цілому знаходиться під загрозою, тому що РЄ втрачає довіру людей, яких вона захищає. Ми повертаємося додому, щоб проконсультуватися з нашими парламентами і урядами про спільні дії в Асамблеї на наступних сесіях", - йдеться в тексті спільної заяви делегацій, опублікованому українськими депутатами.
Автори заяви підкреслили, що зняття санкцій з делегації Росії і відновлення її прав у ПАРЄ без виконання жодної вимоги Асамблеї, суперечить цінностям та Статуту Ради Європи.
Поступки ПАРЄ росіянам учасники демаршу розцінили як сигнал країні, котра вдається до збройної агресії, застосовує хімічну зброю і прагне дестабілізувати європейські демократії.
В ніч на 25 червня ПАРЄ зняла санкції делегації з Росії без будь-яких додаткових умов. "За" резолюцію проголосували 118 делегатів, "проти" - 62, і 10 осіб утрималися. Резолюцію в повному складі підтримали делегації з Азербайджану, Франції, Іспанії, Італії, Норвегії, Австрії, Словаччини, Португалії, Сербії і Туреччини. Проти в повному складі проголосувала делегація України і Грузії, а також більшість делегатів від Польщі, Литви, Латвії, Естонії, Британії і Швеції.
Наступного дня ПАРЄ поновила права російської делегації в повному обсязі.
Українська та грузинська делегації оскаржили рішення про повернення РФ до ПАРЄ. Також делегація України відмовилася від участі в роботі ПАРЄ і попросила Верховну Раду терміново розглянути це питання. Депутати також поставили перед президентом Володимиром Зеленським і МЗС питання про доцільність участі в інших органах Ради Європи.
У день голосування представники української делегації поскаржилися, що Зеленський самоусунувся від ситуації в ПАРЄ і фактично залишив депутатів без дипломатичної підтримки напередодні найважливішого засідання. Президент відреагував на рішення ПАРЄ лише через 11 годин: його прес-служба поширила заяву про "стурбованість і розчарування" глави держави.
Детальніше про ситуацію з поверненням Росії в ПАРЄ читайте в матеріалі Дмитра Кулеби "Рада Європи і "божевільний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".